Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenintare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenintare

buna seara. nevasta mea ma ameninta sa fac bine sa parasesc apartamentul comun, este pe amandoi in acte. ca daca nu ma da la politie,ca imi face dosar penal. i am trimis la nervi un mesaj pe telefon ca daca o prind cu altul o omor. este un copil la mijloc. oare ce risc? zice ca ea o pus mai multi bani cand am cumparat apartamentul. munca mea nu mai conteaza? ma santajeaza sa i las ei apartamentul. multumesc.
Buna seara,
Va putea solicita un ordin de protectie cu evacuare.
Va sfatuiesc sa plecati singur si sa divortati.
La partaj va sfatuiesc sa va angajati avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Dacă a fost doar un mesaj, nu ați lovit-o sau abuzat-o emoțional atunci nu are cum sa obțină ordinul de protecție sau sa va scoată din casa.
Care are cota parte mai mare se stabilește la partaj, nu decide dansa.
Dacă nu ați lovit-o sau amenințat-o, politia dacă o cheamă nu are de ce sa va evacueze din propria locuință.
Eu zic sa va liniștiți, sa va comportați normal cu soția ba eventual sa ii înregistrați dumneavoastră eventualele amenințări cu evacuarea.
5. La articolul 4, partea introductivă şi literele b), c), f) şi g) se modifică şi vor avea
următorul cuprins:
"ART. 4
Violenţa domestică se manifestă sub următoarele forme:
..........................................................................
b) violenţa psihologică - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea de
stări de tensiune şi de suferinţă psihică în orice mod şi prin orice mijloace, prin ameninţare
verbală sau în orice altă modalitate,
şantaj, violenţă demonstrativă asupra obiectelor şi
animalelor, afişare ostentativă a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de
gelozie, constrângerile de orice fel, urmărirea fără drept, supravegherea locuinţei, a locului
de muncă sau a altor locuri frecventate de victimă, efectuarea de apeluri telefonice sau alte
tipuri de comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă, conţinut
sau momentul în care sunt emise creează temere, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
c) violenţa fizică - vătămarea corporală ori a sănătăţii prin lovire, îmbrâncire, trântire,
tragere de păr, înţepare, tăiere, ardere, strangulare, muşcare, în orice formă şi de orice
intensitate, inclusiv mascate ca fiind rezultatul unor accidente, prin otrăvire, intoxicare,
precum şi alte acţiuni cu efect similar, supunerea la eforturi fizice epuizante sau la
activităţi cu grad mare de risc pentru viaţă sau sănătate şi integritate corporală, altele decât
cele de la lit. e);
..........................................................................
f) violenţa socială - impunerea izolării persoanei de familie, de comunitate şi de
prieteni, interzicerea frecventării instituţiei de învăţământ sau a locului de muncă,
interzicerea/limitarea realizării profesionale, impunerea izolării, inclusiv în locuinţa
comună, privarea de acces în spaţiul de locuit, deposedarea de acte de identitate, privare
intenţionată de acces la informaţie, precum şi alte acţiuni cu efect similar;
g) violenţa spirituală - subestimarea sau diminuarea importanţei satisfacerii necesităţilor
moral-spirituale prin interzicere, limitare, ridiculizare, penalizare a aspiraţiilor membrilor
de familie, a accesului la valorile culturale, etnice, lingvistice ori religioase, interzicerea
dreptului de a vorbi în limba maternă şi de a învăţa copiii să vorbească în limba maternă,
impunerea aderării la credinţe şi practici spirituale şi religioase inacceptabile, precum şi
alte acţiuni cu efect similar sau cu repercusiuni similare."

Violenta poate avea mai multe forme, nu e necesar sa o calcati in picioare ca sa fie vorba de violenta in familie..
Ce ati facut dvs e chiar amenintare in sensul legii penale, va poate face chiar si plangere. Sigur ca pt a fi vb de amenintare, trebuie sa ii fi creat o stare de teama, adica sa va fi luat in serios.. asta depinde mult de felul dvs de a fi.
Daca dvs aveti antecedente violente si poate proba cu martori, poate obtine un ordin de evacuare. Problema cu astea e ca sunt temporare, maxim 6 luni.
Art. 206

Ameninţarea

(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: [ link extern ]

Ramane de vazut ce va face dansa si ce urmari va avea, probabil, niciuna.. pana atunci, nu aveti de ce pleca din casa.