Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal contravenție în lipsa
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal contravenție în lipsa

Buna, se poate achita o amenda de circulatie pe baza procesului verbal utilizand Ghiseul ro? SI Inca o intrebare: Este valida contraventia savarsita pe 13.03, prices verbal intocmit (in lipsa) pe 12.05 si instiintare prin afisare pe data de 13.06? Multumesc frumos
Contraventia este "validă": adică, din punct de vedere procedural, nu sunt încălcări sau prescriții.

OG 2/2001:
Art. 13. - (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
Art. 14. - (1) Aplicarea sancțiunii se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.