Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am vreun drept la moștenire, și dacă da, care e procedura?

Bună ziua
Am aflat de curând ca tatăl meu a decedat ( el fiind în altă localitate,si am fost abandonat de mic) doar o singura data ne-am intalnit si atunci la judecătoria pt. marirea pensiei alimentare.
Intrebarea mea ar fi daca as avea vre-un drept la mostenire?Daca da care e procedura?
Manuela Rășină, administrator

ocsi2015 a scris:

Nu stiu daca era căsătorit legitim doar atat știu că trăia cu o femeie. Mai are o fata din altă căsnicie. Iar avere știu că avea ( masina- casa - pământ) dobândite prin muncă și moștenire.

Munca, munca, dar daca tatăl dvs a fost căsătorit legal și imobilul a fost dobândit în timpul căsătoriei, este bun comun cu sotia
Ceea ce înseamnă că partea dvs de moștenire se va raporta la jumătatea tatălui. Adică va fi mai mica.
Pentru un raspuns mai exact oferiți mai multe informatii certe.
Deci am dreptul la moștenire si daca la o mica parte. Adică ma împart cu soția ( daca a fost insurat) si cu sora vitregă?
ne intrebati sau ne spuneti ca a murit anul acesta?
mergeti la notar si dati o declaratie privind acceptarae succesiunii.

ocsi2015 a scris:

Anul acesta a murit?

daca acceptati succesiunea, da, veti mosteni.

ocsi2015 a scris:

Deci am dreptul la moștenire si daca la o mica parte. Adică ma împart cu soția ( daca a fost insurat) si cu sora vitregă?

Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la deces, succesiunile fiind deschise prin moarte.

Asadar, dati o declaratie notariala, de acceptare a mostenirii.

Aceasta este una totala, vizeaza integral toate bunurile aflat in masa succesorala, insa si datoriile care o greveaza.

Dezbaterea succesorala trebuie realizata in fata unui notar public in a carei raza teritoriala s-a situat ultimul domiciliu al defunctului, ori in fata judecatoriei in a carei raza teritoriala s-a regasit acest domiciliu.

Ulterior, puteti proceda la imparteala, aceasta procedura putand fi demarata oricand.

Copiii au drepturi succesorale egale, anume cotele -parti din dreptul de proprietate sunt egale.

Aveti in vedere faptul ca , in legislatia romana, concubinajul nu este recunoscut, iar concubinii nu au un drept de mostenire legala ( pot avea calitatea de mostenitor testamentar, numai daca a fost perfectat un testament ).

Va sugerez sa detineti un certificat de deces.

Adresati-va unui notar public, pentru a verifica efectiv daca s-a cerut dezbaterea succesorala.

Puteti fi asistat de un avocat, in procedura dezbaterii succesorale, pe cale notariala , precum si in vederea efectuarii partajului!

Succes!