avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am vreun drept la moștenire, și dacă da, care e procedura?

Bună ziua
Am aflat de curând ca tatăl meu a decedat ( el fiind în altă localitate,si am fost abandonat de mic) doar o singura data ne-am intalnit si atunci la judecătoria pt. marirea pensiei alimentare.
Intrebarea mea ar fi daca as avea vre-un drept la mostenire?Daca da care e procedura?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cristina ID , utilizator 14:22, 27 Iunie 2019


ocsi2015 a scris:

Nu stiu daca era căsătorit legitim doar atat știu că trăia cu o femeie. Mai are o fata din altă căsnicie. Iar avere știu că avea ( masina- casa - pământ) dobândite prin muncă și moștenire.


Munca, munca, dar daca tatăl dvs a fost căsătorit legal și imobilul a fost dobândit în timpul căsătoriei, este bun comun cu sotia
Ceea ce înseamnă că partea dvs de moștenire se va raporta la jumătatea tatălui. Adică va fi mai mica.
Pentru un raspuns mai exact oferiți mai multe informatii certe.
Deci am dreptul la moștenire si daca la o mica parte. Adică ma împart cu soția ( daca a fost insurat) si cu sora vitregă?
ne intrebati sau ne spuneti ca a murit anul acesta?
mergeti la notar si dati o declaratie privind acceptarae succesiunii.

ocsi2015 a scris:

Anul acesta a murit?

daca acceptati succesiunea, da, veti mosteni.

ocsi2015 a scris:

Deci am dreptul la moștenire si daca la o mica parte. Adică ma împart cu soția ( daca a fost insurat) si cu sora vitregă?

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la deces, succesiunile fiind deschise prin moarte.

Asadar, dati o declaratie notariala, de acceptare a mostenirii.

Aceasta este una totala, vizeaza integral toate bunurile aflat in masa succesorala, insa si datoriile care o greveaza.

Dezbaterea succesorala trebuie realizata in fata unui notar public in a carei raza teritoriala s-a situat ultimul domiciliu al defunctului, ori in fata judecatoriei in a carei raza teritoriala s-a regasit acest domiciliu.

Ulterior, puteti proceda la imparteala, aceasta procedura putand fi demarata oricand.

Copiii au drepturi succesorale egale, anume cotele -parti din dreptul de proprietate sunt egale.


Aveti in vedere faptul ca , in legislatia romana, concubinajul nu este recunoscut, iar concubinii nu au un drept de mostenire legala ( pot avea calitatea de mostenitor testamentar, numai daca a fost perfectat un testament ).

Va sugerez sa detineti un certificat de deces.

Adresati-va unui notar public, pentru a verifica efectiv daca s-a cerut dezbaterea succesorala.

Puteti fi asistat de un avocat, in procedura dezbaterii succesorale, pe cale notariala , precum si in vederea efectuarii partajului!


Succes!




Alte discuții în legătură

Succesiune rada78 rada78 Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la urmatoarea problema: tatal meu a fost casatorit de 3 ori iar primele 2 casnicii au rezultate 2 fete; in ... (vezi toată discuția)
Mostenirea dupa decesul tatalui lumiplai lumiplai BUNA ZIUA MA NUMESC LUMINITA SI VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS LA PROBLEMA MEA. PARINTII MEI AU FOST CASATORITI TIMP DE 2 ANI. DIN CASATORIA LOR ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune cdimofte cdimofte Parintii mei au diortat cand eu aveam cateva luni. Tatal meu s-a recasatorit si din aeasta casatorie a rezultat o fata. El a murit in urma cu 4 luni. Sotia lui ... (vezi toată discuția)