Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier soldat cu vatamare corporala grava
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier soldat cu vatamare corporala grava

Buna ziua,
Sotul meu a fost implicat intr-un accident rutier, fiind victima cu fractura de femur si lezarea organelor interne + soc hemoragic, doua interventii chirurgicale, interdictie de a calca pe picior timp de 6 saptamani si recuperare de lunga durata.
Deoarece politistul nu stie foarte clar cine se face vinovat de accident, (celalat sofer a dat declaratii false) a zis ca va cere o expertiza auto criminalistica.
1. Cat dureaza aceasta expertiza auto criminalistica?
2. Ce se intampla pana vin rezultatul de la expertiza? Sotul a fost vizitat o singura data de catre politist la spital i-a pus cateva intrebari, a zis ca va cere expertiza si a plecat. Dupa, au trecut 3 saptamani, sotul s-a externat intre timp, dar nu a mai fost contactat si cautat de nimeni.
3. Care sunt pasii de urmat pt a cere daune materiale ( masina nemaiputand fi reparata).
4. Se poate face la moment plangere penala impotriva soferului vinovat?
5. Cum putem solicita informatii despre dosarul deschis vatamare din culpa?
Nata88, utilizator
Plangerea prealabila trebuie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.
Expertiza poate dura cateva luni. Aveti dreptul sa va angajati expert parte.
Pentru daune morale si materiale trebuie sa va constituiti parte civila in procesul penal.
In calitate de persoana vatamata, aveti dreptul sa solicitati organului de up sa va comunice stadiul cercetarilor.
1- Expertiza criminalistică poate dura câteva luni. Vă recomand să aveți un expert consilier care să fie atât criminalistic, cât și judiciar. Amanunte printr-un mesaj privat, dar care este adresa dvs. de mail?
2 - De obicei nu se mai întâmplă nimic. Expertiza se solicită și se efectuează spre sfârșitul cercetării penale.
3.- Solicitați daune materiale și daune morale. Toate cheltuielile vor fi suportate de asigurator pe baza actelor doveditoare
4.- Puteți depune plângere penală împotriva conducătorului auto presupus vinovat de producerea accidentului
5.- Prin avocatul dvs.
ing. Ioan Ciobanu
1. Experiza poate dura intradevar 2-3 luni din cauza lipsei de fonduri precum si a celor abilitati.
2. Trebuie sa solicitati asistenta juridica calificata (excludeti din start s.r.l.-urile dispuse sa va ajute gratuit) pastrati toate facturile, chitantele care sa ateste cheltuielie medicale, inclusiv cele cu recuperarea, certificate IML, etc.
3.Trebuie sa va adresati Sociatatii de Asigurari la care soferul vinovat avea polita RCA de la care puteti solicita daune materiale precum si morale, de preferat sa o faca un avocat.
4. Da, se poate.
5. Pe baza procesului verbal intocmit ( nr. data, etc) puteti depune o cerere in acest sens organului de urmarire penala.
Va dorim succes! si insanatosire grabnica
Boeriu Catalin, Consultant asigurari
Depuneti plangerea prealabila, in termen de 3 luni de cand ati luat la cunostinta de savarsirea faptei.

Actiunea penala este pusa in miscare prin plangerea prealabila.

Aceasta reprezinta un act de punibilitate si procedibilitate , obligatoriu.

Expertiza tehnica mecanica poate fi realizata intr-un interval de cateva luni .

Puneti propune un expert -parte, care sa va reprezinte interesele.

Va puteti constitui parte civila, in procesul penal, precizand defalcat sumele de bani cu titlu de daune morale si materiale.

Aceasta posibilitate exista oricand, in etapa urmaririi penale, pana la inceperea cercetarii judecatoresti, in etapa judecatii .( cuantumul daunelor putand fi modificat, oricand ).

Propuneti martori , in vederea audierii.

Depuneti acte medicale.

Pastrati orice inscris ce atesta cheltuielile efectuate, pentru a le putea recupera.

Aveti in vedere si despagubirile oferite de societatea asiguratoare, in baza politiei RCA.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat