Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carte auto nepredata in termen de către dealer ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carte auto nepredata in termen de către dealer proprietarului

Buna ziua
Am cumparat o masina noua pe 22 Mai 2019 si pana la aceasta data 26Iunie 2019 nu am primit cartea masini , nu am ajuns la administratia financiara sa o declar la rol ,
Au trecut 34 de zile si o sa fiu pus sa platesc Amenda pentru nedeclararea masini la administratia financiara.
Vina este a deler mazda care inca nu stie ce sa intamplat cu cartea si spune sa astept ca se va rezolva
Cum ma sfatuiti sa procedez cand voi primi cartea masini cu intarziere
Va multumesc
Buna ziua,
Sa semnati un act, un proces verbal de predare-primire, cu dumnealor in data in care o primiti.
Daca o sa primiti amenda...va puteti adresa dumnealor, in baza acelui proces verbal, pentru a recupera contravaloarea ei.
Un avocat va poate spune mai bine ce sanse de castig sunt daca va adresati instantei pentru recupararea prejudiciului cauzat ( amenda) in baza acelui proces verbal care sa ateste ca ati primit cartea dupa termenul in care puteati inscrie masina fara a primi amenda.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc frumos!