avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carte auto nepredata in termen de către dealer ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carte auto nepredata in termen de către dealer proprietarului

Buna ziua
Am cumparat o masina noua pe 22 Mai 2019 si pana la aceasta data 26Iunie 2019 nu am primit cartea masini , nu am ajuns la administratia financiara sa o declar la rol ,
Au trecut 34 de zile si o sa fiu pus sa platesc Amenda pentru nedeclararea masini la administratia financiara.
Vina este a deler mazda care inca nu stie ce sa intamplat cu cartea si spune sa astept ca se va rezolva
Cum ma sfatuiti sa procedez cand voi primi cartea masini cu intarziere
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cosmodudu , utilizator 13:47, 26 Iunie 2019
Buna ziua,
Sa semnati un act, un proces verbal de predare-primire, cu dumnealor in data in care o primiti.
Daca o sa primiti amenda...va puteti adresa dumnealor, in baza acelui proces verbal, pentru a recupera contravaloarea ei.
Un avocat va poate spune mai bine ce sanse de castig sunt daca va adresati instantei pentru recupararea prejudiciului cauzat ( amenda) in baza acelui proces verbal care sa ateste ca ati primit cartea dupa termenul in care puteati inscrie masina fara a primi amenda.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2019
Ionut.ion, utilizator
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie amenda parcare nepermisa zulg zulg Buna ziua. Am cateva intrebari. Am primit o amenda pentru parcare nepermisa. Daca amenda imi vine la adresa din buletin, insa eu nu locuiesc acolo, nu ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla in caz de accident cu masina de firma si este declarata dauna totala? Vldcipri Vldcipri Am avut accident cu masina de firma, eu sunt vinovatul pentru acel accident, dovedit de politie si scanctionat cu amenda. Pentru masinile implicate se va face ... (vezi toată discuția)
Retinere de bani ilegala??? Florin Manolache Florin Manolache Buna ziua, In speranta ca cineva ma poate ajuta in rezolvarea unei situatii, va descriu mai jos natura problemei Sunt angajat la o firma unde, printre alte ... (vezi toată discuția)