Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsă rovinietă: în cât timp de la data ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsă rovinietă: în cât timp de la data depistării în trafic trebuie să primesc acasă procesul verbal de constatare?

Vă rog să-mi spuneți în cât timp de la data ,,infracțiunii" (adică am fost depistat fără rovinietă) trebuie să primesc acasă Procesul verbal de constatare? Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua.
Conform legislației actuale, procesul-verbal trebuie să vi se comunice în cel mult 2 luni de la data aplicării amenzii contravenționale, cu mențiunea că în intervalul dintre data săvârșirii contravenției și data primirii procesului-verbal, nu se mai pot aplica alte amenzi pentru același autovehicul.
De menționat este și faptul că aplicarea amenzii se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii contravenției, însă, de cele mai multe ori, aplicarea amenzii se face în termen.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Conform PVCC am circulat fără rovinietă în data de 08.03.2019, iar ,,Constatarea contravenției și încheierea PVCC a fost făcut în data de 28.05.2019". Din ce ați spus dumneavoastră, în perioada 08.03.2019 și până în momentul în care am primit PVCC, adică 26.06.2019, nu am mai luat nici o amendă (pentru rovinietă)? Mulțumesc!
kovacs_stefan, utilizator
Ați reținut corect. Dacă s-ar întocmi un alt proces-verbal și s-ar dispune aplicarea unei sau unor alte amenzi, acesta ar fi nul, asupra nulității urmând a se pronunța instanța de judecată competentă.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Mii de mulțumiri tuturor!