avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsă rovinietă: în cât timp de la data ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsă rovinietă: în cât timp de la data depistării în trafic trebuie să primesc acasă procesul verbal de constatare?

Vă rog să-mi spuneți în cât timp de la data ,,infracțiunii" (adică am fost depistat fără rovinietă) trebuie să primesc acasă Procesul verbal de constatare? Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 27 Iunie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: kovacs_stefan , utilizator 16:31, 27 Iunie 2019
Bună ziua.
Conform legislației actuale, procesul-verbal trebuie să vi se comunice în cel mult 2 luni de la data aplicării amenzii contravenționale, cu mențiunea că în intervalul dintre data săvârșirii contravenției și data primirii procesului-verbal, nu se mai pot aplica alte amenzi pentru același autovehicul.
De menționat este și faptul că aplicarea amenzii se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii contravenției, însă, de cele mai multe ori, aplicarea amenzii se face în termen.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Conform PVCC am circulat fără rovinietă în data de 08.03.2019, iar ,,Constatarea contravenției și încheierea PVCC a fost făcut în data de 28.05.2019". Din ce ați spus dumneavoastră, în perioada 08.03.2019 și până în momentul în care am primit PVCC, adică 26.06.2019, nu am mai luat nici o amendă (pentru rovinietă)? Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2019
kovacs_stefan, utilizator
Ați reținut corect. Dacă s-ar întocmi un alt proces-verbal și s-ar dispune aplicarea unei sau unor alte amenzi, acesta ar fi nul, asupra nulității urmând a se pronunța instanța de judecată competentă.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Mii de mulțumiri tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia pv in 30 de zile respectiv de 6 luni ticut ticut am fost depistat pe un sector de drum nemarcat ca fiind localitate de un radar in mers(110km/h) si am fost sanctionat pt lipsa actelor si pentru viteza. nu am ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat ... Virgil-Doru Virgil-Doru Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat in trafic fara a detine rovinieta valabila. A primit plicul de la posta cu procesul ... (vezi toată discuția)