Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Supraindexare consum nereal Distrigaz
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Supraindexare consum nereal Distrigaz

Buna, tuturor,
Ce cale juridică am împotriva Distrigaz care m-am supraindexat cu consumul pe un an aferent unei luni cu prilejul schimbării contractului de la Distrigaz la Enel? Practic în luna martie mi au setat (tehnic, dar nu știu cum) un consum aferent unui an întreg pe o singura lună calendaristică.
I am notificat, însă de un an de zile nici un răspuns.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Buna ziua,
Facturarea consumului cum se facea, prin estimare sau citirea indexului lunar?
Sa nu fie vorba de o regularizare....
Poate va ajuta o plangere la ANRE prin care sa explicati ce sa intamplat...
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns!
Estimare pt ca nu mai vin sa citeasca.. dar atunci ala a fost pe un index citit.
Atunci au citit o data, in 2018 cand am trecut la enel, februarie 2018 si au mai citit in decembrie 2018 dar am fost dd fata la citirea aceea.
E prima lună de Enel nu aveau ce sa regularizeze.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Au schimbat contorul cand ati facut trecerea de la un furnizor la celalalt?
Daca mai aveti facturile...incercati sa calculati consumul pe ultimul an, de la ultima factura in care aveti index-ul "citit" pana cand a venit factura incarcata*. ( App, cine a emis aceasta facuta , Distrigaz sau Enel?).
Si la o colega a venit o factura mai mare si nu stia de unde* dar, dupa cetava socoteli*, a rezultat ca suma este calculata bine...
Ionut.ion, utilizator