avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Supraindexare consum nereal Distrigaz
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Supraindexare consum nereal Distrigaz

Buna, tuturor,
Ce cale juridică am împotriva Distrigaz care m-am supraindexat cu consumul pe un an aferent unei luni cu prilejul schimbării contractului de la Distrigaz la Enel? Practic în luna martie mi au setat (tehnic, dar nu știu cum) un consum aferent unui an întreg pe o singura lună calendaristică.
I am notificat, însă de un an de zile nici un răspuns.
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:05, 2 Iulie 2019
Buna ziua,
Facturarea consumului cum se facea, prin estimare sau citirea indexului lunar?
Sa nu fie vorba de o regularizare....
Poate va ajuta o plangere la ANRE prin care sa explicati ce sa intamplat...
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns!
Estimare pt ca nu mai vin sa citeasca.. dar atunci ala a fost pe un index citit.
Atunci au citit o data, in 2018 cand am trecut la enel, februarie 2018 si au mai citit in decembrie 2018 dar am fost dd fata la citirea aceea.
E prima lună de Enel nu aveau ce sa regularizeze.
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Au schimbat contorul cand ati facut trecerea de la un furnizor la celalalt?
Daca mai aveti facturile...incercati sa calculati consumul pe ultimul an, de la ultima factura in care aveti index-ul "citit" pana cand a venit factura incarcata*. ( App, cine a emis aceasta facuta , Distrigaz sau Enel?).
Si la o colega a venit o factura mai mare si nu stia de unde* dar, dupa cetava socoteli*, a rezultat ca suma este calculata bine...
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura supraevaluata enel cosnel cosnel La data de 05.05.2019 am primit pe e.mail factura ENEL de regularizare in valoare de 9743,81 lei pentru locul de consum unde sunt titular contract. Intrucat ... (vezi toată discuția)
Factura enel 7200 ron Nicoletapoanca Nicoletapoanca M-am trezit cu o factura de la Enel de 7200 de lei!Factura de regularizare pe 9 luni de zile! Nu am citit deloc index- ul in peroada aceasta,am platit ... (vezi toată discuția)
Enel solicita plata a 10000 lei consum estimat. putem contesta estimarea ? Guest123123 Guest123123 Enel solicita plata a 10000 lei (consum estimat de 14700 kw pt doi ani), dupa ce i-am solicitat sa verifice contorul care nu isi modifica index-ul si au ... (vezi toată discuția)