avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura enel 7200 Ron
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura enel 7200 Ron

M-am trezit cu o factura de la Enel de 7200 de lei!Factura de regularizare pe 9 luni de zile!
Nu am citit deloc index- ul in peroada aceasta,am platit estimativ,in jur de 100 de ron lunar!
Cand am primit factura,am crezut ca este o eroare ,am facut sesizare la ei,dar se pare ca este un consum real!
Mi s-a defectat boilerul din casa,se pare ca in primul an de utilizare a fost ok,apoi s-a defectat iar noi nu am bagat de seama!
Cei de la enel citesc indexul la 3 luni sau 6 luni!La mine nu l-a citit nimeni!
Daca ar fi fost pe minus ma intreb daca s-ar fi sesizat !
Intrebarea este daca as acea vreo sansa sa reduc din costul enorm al facturii in baza faptului ca nici ei nu au fost corecti sa vina sa citeasca la 6 luni,cum sunt obligati de altfel!
Mi-as fi dat seama ca am ceva defect in casa si as fi remediat!
Va multumesc anticipat!
Daca indexul de pe factura este acelasi cu indexul de pe contor, atunci factura e ok.
Puteti cere verificarea contorului, verificare care se va efectua pe cheltuiala Enel. (se accepta o verificare pe cheltuiala enel doar o data pe an).
Puteti solicita Enel esalonarea facturii, mai ales ca depaseste suma platita lunar pana acum. Contactati-i.

Va recomand pe viitor sa dati dvs indexul in fiecare luna prin telefon/internet.
Din pacate, consumul este dat de boilerul defect, care vi se imputa dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o problema cu firma enel Larisa1998 Larisa1998 Locuiesc langa Timisoara, la casa , si recent am primit regularizarea , in valoare de 70.000 de lei. Cum este posibil ca , doua calorifere pe curent , cateva ... (vezi toată discuția)
Factura supraevaluata enel cosnel cosnel La data de 05.05.2019 am primit pe e.mail factura ENEL de regularizare in valoare de 9743,81 lei pentru locul de consum unde sunt titular contract. Intrucat ... (vezi toată discuția)
Supraindexare consum nereal distrigaz Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen Buna, tuturor, Ce cale juridică am împotriva Distrigaz care m-am supraindexat cu consumul pe un an aferent unei luni cu prilejul schimbării contractului de ... (vezi toată discuția)