avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președintele asociației nu vrea ca anumiți ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președintele asociației nu vrea ca anumiți proprietari să devină membri și le tot respinge cererile de adeziune. Este legal acest lucru?

Buna ziua,
Presedinte blocului in care locuiesc se opune ca anumiti proprietari din bloc sa faca parte din asociatia de proprietari. Invoca tot felul de motive ca de exemplu ca in cererea nu este completata corect si ca la 3 cereri gresite se va refuza definitiv intrarea in asociatia de proprietari. Este acest lucru legal?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 4 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:25, 6 Iulie 2019
Nu. formulati o cerere scrisa prin care ii aduceti la cunostinta intentia de a devenii membru. in cazul in care nu primiti raspuns sau respinge cererea, va adresati instantei de judecata.

Ultima modificare: Joi, 4 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Dacă el stie ce greseli s-au făcut ii poate ajuta sa îndrepte greselile.
Nu este legal sa nu vrea sa accepte membrii în asociatie.
Se poate rezolva insa in instanța.

Sa solicite în scris la asociatie cererile celorlalți membri ai asociației.
Ultima modificare: Joi, 4 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Afirmatiile presedintelui de asociatia demonstreaza ca acesta fie nu stapaneste dispozitiile in vigoare fie cu buna stiinta le incalca
Presedintele de asociatie nu detine autoritatea si competenta sa selecteze locatarii care inteleg sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari pentru a devenii membrii proprietari
Afirmatiile presedintelui de asociatia demonstreaza ca acesta fie nu stapaneste dispozitiile in vigoare fie cu buna stiinta le incalca
Presedintele de asociatie nu detine autoritatea si competenta sa selecteze locatarii care inteleg sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari pentru a devenii membrii proprietari
Afirmatiile presedintelui de asociatia demonstreaza ca acesta fie nu stapaneste dispozitiile in vigoare fie cu buna stiinta le incalca
Presedintele de asociatie nu detine autoritatea si competenta sa selecteze locatarii care inteleg sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari pentru a devenii membrii proprietari

Alte discuții în legătură

Membru asociatie eduard52 eduard52 sotia este proprietara in baza actului de mostenire ,eu ca sot ce trebuie sa fac sa pot devenii membru in asociatia de proprietari deoarece presedintele spune ... (vezi toată discuția)
Membru sau nu al asociatiei? AndreiMusat30 AndreiMusat30 Buna seara, In primul rand imi cer scuze daca s-a mai intrebat deja, am cautat dar nu am gasit nimic asemanator. Acum 1 an de zile am cumparat un apartament ... (vezi toată discuția)
Asociație locatari Aylyn32 Aylyn32 Locuim in asociație locatari am făcut un convocator de ședință doamna administrator luând la cunoștință de aceasta ședința( după părerea ei ... (vezi toată discuția)