Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot sa merg la instanța împotriva lu Anaf?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot sa merg la instanța împotriva lu Anaf?

Buna ziua! In iulie 2015 am facut PFA unde am avut activitate timp de 5 luni (din iulie pana in decembrie). Cand l am facut am declarat un estimat de taxe pentru 2015. In ianuarie 2016 am depus declaratia 220 cu venit estimat 0 si in decembrie 2016 am depus venitul actual pentru 2015 si am plătit toate taxele si regularizarile.. in 2017 am depus declaratia 200 pentru 2016 cu 0 si declaratia 220 pentru 2017 tot cu 0 si am inchis si PFAul. In ultima vreme tot primesc notificari de la anaf pentru plata. Cand am fost la audienta am aflat ca taxa pe care o platiseram pentru CAS 2015 a fost luata ca si plata anticipata pentru 2016 si ca eu n am depus nimic pentru 2016 cu 0. Cand au deschis dosarul meu cu mine de fata am vazut declaratia 220 pentru 2016 completata dar fara stampila de la ei si declaratia 200 cu 0 completata si cu stampila. Contabila mea a facut toate calculele si a iesit ca eu am platit tot cu 700 de lei in plus. Problema e ca nimeni nu a luat in calcul declarațiile depuse de mine cu 0 si tot imi cer bani... pot sa merg in instanta? Si daca da exista posibilitatea sa pierd?
Buna ziua,
Da, sigur ca puteti.
Si exista posibilitate sa pierd? adica cineva acolo clar nu si-a facut treaba...