Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare Prima Casa

Buna seara,

Mi-a fost aproba dosarul prima casa, in schimb, vanzatorul se cearta cu dezvoltator pe alte subiecte, iar dezvoltatorul refuza sa-i dea hartia aceea care atesta faptul ca nu sunt datorii pe apartament si se poate vinde.

Mentionez faptul ca blocul are curent de tip organizare santier, iar apa se factura tot pe bloc, pe numele dezvoltatorului, chiar daca sunt contoare individuale puse pe fiecare apartament.

Ce pot face pentru a forta dezvoltatorul sa-mi elibereze acea hartie?
Stiu ca fara ea nu pot semna contractul de vanzare-cumparare.
Dumneavoastră sunteți cumpărător, nu aveți ce să faceți. Este obligația vânzătorului să-și rezolve problema.
Aveti dreptate, dar eu imi vad interesul, pentru ca am investit timp si bani in el.
Da, numai că din postura de cumpărător nu aveți calitatea de a întreprinde acțiuni în numele vânzătorului. Eventual căutați să cumpărați un alt imobil.