Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

As dori sa stiu daca as avea poprire pe conturi daca as fi angajat in afara Romaniei.
Motivul fiind ca am fost girant la un credit.

Multumesc
Bună ziua, dacă sunteți angajat într-un Stat Membru (cu excepția UK și a Danemarcei) răspunsul este afirmativ. Există cadrul legal care să permită instituirea unei ipoteci asupra conturilor deschise într-un alt Stat Membru (ordonanța asigurătorie europeană). Cu toate acestea cazurile în care procedura a fost utilizată în practică de către creditori din România sunt izolate. Cel mai probabil, creditorul va demara cu prioritate urmărirea silită a bunurilor debitorului principal.

Multumesc pentru raspuns