Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aș putea constrânge cumva asociația de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aș putea constrânge cumva asociația de proprietari ca să-mi schimbe țeava de apă pe tronson? Stau la etajul 9/10 și, din păcate, presiunea apei este catastrofală

Bună ziua! Cum aș putea cumva să constrâng asociația de proprietari să - mi schimbe țeava de apă pe tronson. Stau la etajul 9/10 și din păcate presiunea apei este catastrofală. Am purtat discuții cu șeful scarii, cu preș. as. de prop. dar în zadar. Cu instrument juridic as putea proceda?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Si care credeti ca ar fi legatura intre presiunea apei si felul/diametrul țevii?
Din ce cunosc...presiunea apei este data de distribuitor ( asta daca nu aveti instalatie proprie de apa-hidrofor, pompe...).
Ar trebui sa adresati o reclamatie la asociatie si la firma care furnizeaza apa ca sa va raspunda in scris.
Trebuie sa cunoasteti cauza mai intai.
Puteti cere si schimbarea tevii ca oricum va raspund in scris.
Pentru a putea fi constransi va trebuie hotarare judecatoreasca dar nu se poate da decat pentru motive temeinice dovedite.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar trebui sa adresati o reclamatie la asociatie si la firma care furnizeaza apa ca sa va raspunda in scris.
Trebuie sa cunoasteti cauza mai intai.
Puteti cere si schimbarea tevii ca oricum va raspund in scris.
Pentru a putea fi constransi va trebuie hotarare judecatoreasca dar nu se poate da decat pentru motive temeinice dovedite.

Se cunoaște cauza. Am făcut și o fișă tehnică de la centrala termică cu cei care fac verificarea la centrală și s-a constatat faptul că nici centrala nu funcționează așa cum trebuie din cauza lipsei la presiunea apei. Am arătat această fișă preș as. de propr. dar fără rost. Va urma ca în continuare sa ma adresez cu o cerere as.de prop. dar au fost cazuri se ceilalți proprietari care au semnalat această problemă prin scris și răspunsul era ca nu există fond pt. acest lucru. Cum adică de ce se trage lunar de la fiecare proprietar fondul de raparatii și fondul de rulment? Sincer nu aș dori să intentez o acțiune in justiție. Există o instituție care trage la răspundere as. de. prop/sau sebdepune o cerere furnizorului de apă?
Solicitati convocarea unei adunari generale daca credeti ca se va vota favorabil.
Se poate obtine prin justitie ceea ce vreti dar aveti nevoie de avocat deoarece este destul de complicat procesul si trebuie foarte bine analizat cazul inainte de a fi pus pe masa judecatorului.
Nu are legatura instalatia parte comuna cu deficientele de presiune asigurate de catre furnizorul de utilitati
Problema cu care va confruntati este de mai mult timp ?
Daca este problema de presiunea apei ,analizati oportunitatea instalarii unei pompe la ultimul nivel
Nu are legatura fondul de rulment ,fondul de reparatii cu deficientele de presiune a apei unde responsabil exclusiv este furnizorul de utilitati