avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aș putea constrânge cumva asociația de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aș putea constrânge cumva asociația de proprietari ca să-mi schimbe țeava de apă pe tronson? Stau la etajul 9/10 și, din păcate, presiunea apei este catastrofală

Bună ziua! Cum aș putea cumva să constrâng asociația de proprietari să - mi schimbe țeava de apă pe tronson. Stau la etajul 9/10 și din păcate presiunea apei este catastrofală. Am purtat discuții cu șeful scarii, cu preș. as. de prop. dar în zadar. Cu instrument juridic as putea proceda?
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Danielcc , utilizator 16:39, 18 August 2019
Se poate solicita o expertiză furnizorul de apa rece (Apa Nova) si a se verifica daca problema este de la presiune.

În blocul în care locuiesc, am luat decizia sa înlocuim toate țevile de apa ( verticale, orizontale si plasa de la subsol) si s-au rezolvat toate problemele legate de "presiunea"apei. Mentionez ca blocul are 40 de ani si tevile de apa rece erau colmatate. Probleme cu presiunea apei aveau chiar si o parte din locatarii care locuiesc la parter. Succes!

Nu este necesara o expertiza la furnizorul de apa, in plus acesta are limita de proprietate la contorul de bransament care de obicei este intr-un camin stradal.
Presiunea se poate verifica foarte usor cu un manometru de catre un instalator, daca nu este nici debit (curge apa ca un firicel) atunci este necesara inlocuirea conductelor de alimentare daca sunt vechi din otel intrucat au depuneri. Inainte de aceasta operatiune care este mai costisitoare, este util sa verificati daca nu sunt depuneri in sita de la contorul de apa din apartament , daca nu e colmatat, daca nu a ramas vreun robinet partial inchis pe traseu sau daca nu exista pe traseul de alimentare bucle care au micsorat sectiunea conductei.
Un alt motiv poate fi si inlocuirea partiala (intre unele etaje) a conductei initiale cu una de diametru mai mic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dl. Adam Grecu, ce mai ziceti de colmatarea tevilor de apa rece?

Danielcc a scris:

În blocul în care locuiesc, am luat decizia sa înlocuim toate țevile de apa ( verticale, orizontale si plasa de la subsol) si s-au rezolvat toate problemele legate de "presiunea"apei. Mentionez ca blocul are 40 de ani si tevile de apa rece erau colmatate. Probleme cu presiunea apei aveau chiar si o parte din locatarii care locuiesc la parter. Succes!



Adevarul este ca fiecare utilizator poate scrie ce vrea pe forum!

Ideea este ca macar in ultimii 40-45 de ani, in blocuri, conductele pentru apa rece sunt din plastic. Aceste conducte nu "fac" depuneri, asa cum se sustine de catre unii. Intrebati unii instalatori sau daca asistati la reparatea unei asemenea tevi, uitati-va in interior. ceva-ceva, tot o sa vedeti, dar nu acesta este motivul caderilor de presiune despre care discutam aici. Aceste tevi au alte defecte - in principal sunt foarte casante, se lucreaza f. greu cu acestea, dar cum va spuneam, aceasta este altceva.
Uitati ce scrie @stady, mai sus, cu privire la unele situatii in care presiunea apei scade; daca nu va vine a crede, incercati sa lucrati cu instalatori profesionisti.
Este clar ca acum, calitatea tevilor este mult superioara celor de acum 40-45 de ani. Daca se ajunge la o concluzie ca tevile sunt de vina, atunci le inlocuiti, dar atentie si la robineti si alte asemenea: inlocuiti-le cu piese de calitate, altfel dupa cativa ani o sa plangeti din nou de lipsa presiunii la etajele superioare.
Va doresc mult succes!
Ati rezolvat problema cu apa?



weekman a scris:

Bună ziua! Cum aș putea cumva să constrâng asociația de proprietari să - mi schimbe țeava de apă pe tronson. Stau la etajul 9/10 și din păcate presiunea apei este catastrofală. Am purtat discuții cu șeful scarii, cu preș. as. de prop. dar în zadar. Cu instrument juridic as putea proceda?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coloana separata de apa rece. acord proprietari silviu1975 silviu1975 Buna ziua. Situatia este: - etajul 4 si 5 nu au presiune la apa rece - proprietarii celor 2 apartamente (de pe o coloana de bloc) dorect sa traga o coloana ... (vezi toată discuția)
Apa calda ultimul etaj _adi_ _adi_ As dori sa aflu parerile dumneavoastra despre posibilitatile tehnice de rezolvare a problemei apei calde la etajele superioare avand in vedere ca pentru a avea ... (vezi toată discuția)
Ultim etaj cu calorifere reci sau slab incalzite adrhc adrhc Buna ziua, locuiesc in Bucuresti, sector 5 la et.8 (ultimul). Dintotdeauna (10 ani) de cand locuiesc in actualul apartament caloriferele am observat ca se ... (vezi toată discuția)