Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Facilitati in constructii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Facilitati in constructii

Un administrator la o societate pe actiuni din domeniul constructiilor, angajat cu contract de mandat , avand in vedere facilitatile fiscale prevazute in OUG 43/2019 , va beneficia de scutire privind impozit pe venit,CASS , cota redusa la CAS?
george-neagu, moderator
Nu. Facilitatile se aplica numai salariatilor.
La art.60 punctul 5 lit.c nu mai exista conditie de acordare a facilitatii contractul individual de munca: Scutirea se aplica pentru sumele din venitul brut lunar de pana la 30000 lei , obtinut din salarii si asimilate salariilor prevazute la art.76 alin. (1) - (3).