Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pensionar

Buna zioa
Sunt pensionar cu pensie anticipata partiala.
In ce conditii ma mai pot angaja in mediul privat sau de stat?
Multumesc
Persoana pensionata anticipata partial nu poate cumula pensia cu salariul.

În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Multumesc