avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotărâre judecătorească pronunțată: cum aflu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotărâre judecătorească pronunțată: cum aflu care este situația dosarului meu?

Buna ziua!Am fost intrun proces de succesiune,ca si parat,din anul 2015.Pe scurt,suntem trei frati care nu ne am pus deacord cu impartirea mostenirii parintilor defuncti.Ultima infatisare la instanta a fost pe data de 8martie si s a soldat cu o hotarare,cu drept de apel,in urma careia fiecare dintre noi a primit in mod egal partea din mostenire.Eu ca si parat nu am primit nici o informatie cu privire la aceasta hotarare,pe care insa am gasit o pe portalul instantelor de la judecatorie.De atunci nu stiu daca unu din frati a facut sau nu apel,nici hotararea nu mi a fost comunicata....De unde pot sti in ce stadiu se afla procesul?De ce nu am fost notificata despre hotarare sau daca a fost facut sau nu apel?Mentionez ca eu locuiesc intro alta localitate decat cea in care a avut loc procesul si fiind pensionara am o oarecare dificultate in a ma deplasa repetat la judecătorie.Este posibil ca nici unul din frati sa nu fi facut apel?Unde pot suna sau unde ma pot adresa pt a vedea in ce stadiu procesual ma aflu?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 29 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: inginerautocad , utilizator 08:29, 5 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai intai se comunica hotararea si apoi se declara apel in procesul civil.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de apel de 30 de zile curge la comunicarea hotararii, ori hotararea nefiind redactata si comunicata, evident ca nici termenul nu curge.
Informati-va telefonic la arhiva instantei, iar daca intr-adevar hotararea nu este redactata, , formulati cerere de urgentare redactare pe care o puteti trimite pe adresa de email sau prin posta cu confirmare de primire.
Datele de contact ale judecatoriei le gasiti pe portalul instantei la rubrica contact.

In situatia ipotetica a declararii apelului de catre una dintre parti, in subsolul paginii dosarului dvs. apare calea de atac declarata- apel, numele partii care a declarat si data declararii.
Dupa expirarea termenului de apel, daca se declara apel, dosarul este inaintat la tribunal, iar ulterior inregistrarii dosarului, veti primi motivele de apel pentru a formula intampinare , iar ulterior expirarii termenului aferent intampinarii, veti primi citatie pentru termenul de judecata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de apel curge de la
comunicarea hotărârii!
Sunați la arhiva judecătoriei să solicitați informații pe baza numărului de dosar sau uitați-vă pe portal.just.ro, acolo veți vedea inclusiv dacă s-a exercitat calea de atac!


MARTA SIMONA PETRE a scris:

Termenul de apel de 30 de zile curge la comunicarea hotararii, ori hotararea nefiind redactata si comunicata, evident ca nici termenul nu curge.
Informati-va telefonic la arhiva instantei, iar daca intr-adevar hotararea nu este redactata, , formulati cerere de urgentare redactare pe care o puteti trimite pe adresa de email sau prin posta cu confirmare de primire.
Datele de contact ale judecatoriei le gasiti pe portalul instantei la rubrica contact.

In situatia ipotetica a declararii apelului de catre una dintre parti, in subsolul paginii dosarului dvs. apare calea de atac declarata- apel, numele partii care a declarat si data declararii.
Dupa expirarea termenului de apel, daca se declara apel, dosarul este inaintat la tribunal, iar ulterior inregistrarii dosarului, veti primi motivele de apel pentru a formula intampinare , iar ulterior expirarii termenului aferent intampinarii, veti primi citatie pentru termenul de judecata.

Va multumesc frumos pt raspuns.Inca o rugaminte:cererea de urgentare a redactarii hotararii trebuie sa contina si o motivare,sau e o cerere simpla de urgentare!?Va multumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dupa pronuntare, (pronuntarea ati aflat-o de pe portal asa cum ati spus) se face motivarea sentintei.
Veti primi, la adresa la care ati fost citata, un plic continand sentinta.
Dupa ce primiti acel plic puteti formula, in termen de 30 de zile de la data postei, APEL.
Daca se formuleaza apel de oricare parte, veti primi prin posta CITATIE!
Sunati la arhiva judecatoriei unde v-ati judecat si solicitati sa vi se comunice daca s-a motivat si comunicat sentinta.

Alte discuții în legătură

Instanta s-a pronuntat, cum obþin decizia completa a acesteia? iulian1958 iulian1958 Pe portalul ministerului de justitie am aflat ca Instanta s-a pronuntat (favorabil) intr-un dosar in care sunt parte. Pe acest portal decizia Instantei este ... (vezi toată discuția)
S-a făcut apel la o sentință favorabilă mie, dar nu înțeleg înregistrările de pe portal. vă rog să mă lămuriți Mia4 Mia4 Buna seara. Sunt intr un proces care sa incheiat pe 9.07.19,sentinta cu castig de cauza pt mine..spre sfarsitul hotararii scrie cu apel in 10 zile de la ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa verific daca s-au depus motivele de recurs? goponel goponel Am avut un proces cu finantele pentru restitiurea taxei de poluare. Procesul a avut loc pe 21 mai la Braila, si am avut castig. Pana la ora aceasta nu am ... (vezi toată discuția)