Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vânzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vânzare cumparare

Buna ziua!Cat durează finalizarea unui contract de vânzare cumparare?Si care ar fi taxele notariale pentru cumpărarea unui teren extravilan cu valoarea de 2000€?Va mulțumesc
durează câteva zile.
notarul vă spune actele necesare și vă calculează taxele.
Actele știu care sunt,ma gândeam ca poate o zi-doua termin cu contractul și nu știam exact cam cât la suta se plătește din valoare..Dacă se merita practic sa îl vând sau e multă bătaie de cap..Multumesc

Adelina2017 a scris:

Actele știu care sunt,ma gândeam ca poate o zi-doua termin cu contractul și nu știam exact cam cât la suta se plătește din valoare..Dacă se merita practic sa îl vând sau e multă bătaie de cap..Multumesc

Inteleg ca dvs. sunteti vanzatoarea terenului.
Conform codului fiscal, la transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabileşte prin deducerea din valoarea tranzacţiei a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
Daca instrainati un teren cu 2000 euro, evident nu veti plati impozit.
Ramane onorariul notarului pe care de regula il achita cumparatorul.