Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras constant câte o sumă mică din banii pe care îi țin în casă. Am probe video, pot să-i fac plângere la poliție fără să fiu acuzat de încălcarea GDPR?

Bună ziua. În urma constatării dispariției unor sume de bani din casă, am instalat o serie de camere video ascunse. Cu această ocazie am constatat că persoana care venea săptămânal pentru a face curățenie, îmi sustrăgea constant o sumă mică din banii pe care îi țin într-o cutie din bibliotecă, persoana respectivă fiind angajată pe recomandare. Ce șanse am ca, pe baza acestor probe, să fac plângere respectivei persoane la poliție fără a intra sub incidența Regulamentului UE 679/2016 și a Legii 129/2018 privind protecția datelor cu caracter personal? Mentionez că, fiind camere ascunse, imaginile capturate fără acordul persoanei și difuzarea acestora unei terțe persoane, contravin celor două acte de mai sus. Vreau să fiu sigur că nu sunt târât prin nu știu ce proces de către persoana dovedită că mi-a sustras bani din casă. Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
GDPR nu se aplica persoanelor fizice in aceasta situatie. Singurul mod in care dvs. puteati observa ce se intampla in propria locuinta, era instalarea de camere de filmat. Nu erati obligat sa mentionati ca se filmeaza sau ca zona este supravegheata video. Se invoca interesul legitim al partii care a utilizat camere de filmat.

Confruntati persoana respectiva, spuneti-i sa va restituie sumele de bani sustrase, iar in cazul in care refuza puteti depune plangere penala.
Prevederile GDPR nu se aplica activitatilor domestic, intre persoanele fizice. Incercati sa o confruntati cu probele si daca nu va restituie banii, mergeti la politie.

catalin-suzeanu a scris:

Bună ziua. În urma constatării dispariției unor sume de bani din casă, am instalat o serie de camere video ascunse. Cu această ocazie am constatat că persoana care venea săptămânal pentru a face curățenie, îmi sustrăgea constant o sumă mică din banii pe care îi țin într-o cutie din bibliotecă, persoana respectivă fiind angajată pe recomandare. Ce șanse am ca, pe baza acestor probe, să fac plângere respectivei persoane la poliție fără a intra sub incidența Regulamentului UE 679/2016 și a Legii 129/2018 privind protecția datelor cu caracter personal? Mentionez că, fiind camere ascunse, imaginile capturate fără acordul persoanei și difuzarea acestora unei terțe persoane, contravin celor două acte de mai sus. Vreau să fiu sigur că nu sunt târât prin nu știu ce proces de către persoana dovedită că mi-a sustras bani din casă. Mulțumesc.

Cat vreme e in contract de prestari servicii (chiar și verbal) intre tine și persoana care face curat - înregistrarea e făcută in context de business așa ca GDPR se aplica. Dacă o înregistrai pe soție in casa era “domestic” după cum amintesc colegii mai sus.
Si atunci ar trebui sa lasam persoana sa fure in continuare? Suntem furati in propria casa si tot noi primim amenda de la GDPR? Sa inteleg ca in aceeasi situatie se gasesc si hotii nu pentru ca asta este: o hoata.
Dacă nu lucra cu carte de muncă la tine sau nu era trimisă de o firmă de curățenie cu cate tu să ai contract, te mai lipsești și de o amendă de la ITM. Dacă suma sustrasa nu e foarte mare, stabileste cu ea să o plătești la lună iar la sf de lună nu îi mai dai banii, pt munca prestata. Mai scoți din pagubă ;)