Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere de supraveghere pe fațada blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere de supraveghere pe fațada blocului

Bună ziua,
Am citit mai multe întrebări legate de montarea unei camere de supraveghere la bloc (montată pe fațadă cu scopul de a supraveghea mașina personală) însă nici una dintre situații nu se încadra în problema mea.
Acum trei zile mașina a fost avariată întenționat a treia oară într-o perioadă scurtă de timp. Poliția nu poate face mare lucru întrucât nimeni nu vede sau aude nimic și în zona nu există camere de supraveghere.
Ideea mea a fost să iau problema în propriile mâini și să montez o cameră de supraveghere care să bată în principal pe mașina mea (și spațiul din jurul ei).
Problemele principale sunt următoarele:
-Mașina este parcată parțial pe spațiul carosabil ce desparte blocul unde locuiesc eu de cel vecin (am măsurat astăzi o distanță de 12 metri între cele două complexe de locuințe), deci pe spațiul public
-Este aproape imposibil să evit „supravegherea” vecinilor de la parterul blocului vecin întrucât camera va „bate” exact în acea direcție
-Am înțeles că legea GDRP nu afectează persoanele fizice care nu folosesc filmările în alte scopuri decât cele personale...ce se întâmplă însă dacă unii vecini de vis-a-vis se consideră nedreptățiți și doresc să îmi facă reclamație pentru că i-aș putea urmării?
Vă mulțumesc,
Silviu.

mark094, utilizator
Toate informatiile despre GDPR le puteti afla de pe site-ul autoritatii de la noi, ANSPDCP :
[ link extern ]
Ati inteles corect, iar daca v-ar face reclamatie, aceasta trebuie sustinuta de probe care sa ateste ca i-ati afectat cu ceva (ati difuzat imagini cu ei, sau ati aratat la terte persoane). Trebuie sa aveti si o justificare a montarii acelei camere:
[ link extern ]
Pe site-ul ANSPDCP scrie:
"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?
Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:
- in cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
- de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
- de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
- -de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."

Astfel nu as avea nevoie de nici o aprobare scrisă din partea autorităților?
Am discutat deja cu administrația și nu exista nici o problema din partea lor.
Mâine am sa sun la ANSPDCP pentru lămuriri suplimentare, sper doar sa nu dau de vreun funcționar sătul de munca.
Va mulțumesc pentru răspuns!

latka a scris:

Toate informatiile despre GDPR le puteti afla de pe site-ul autoritatii de la noi, ANSPDCP :
[ link extern ]
Ati inteles corect, iar daca v-ar face reclamatie, aceasta trebuie sustinuta de probe care sa ateste ca i-ati afectat cu ceva (ati difuzat imagini cu ei, sau ati aratat la terte persoane). Trebuie sa aveti si o justificare a montarii acelei camere:
[ link extern ]
Pe site-ul ANSPDCP scrie:
"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?
Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:
- in cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
- de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
- de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
- -de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."

Atit timp cit intelegeti sa folositi camera avind un interes legitim (masina avariata intentionat si anuntata politia) si o utilizare domestica, sunteti legal acoperit.
www.avocatnet.ro/articol_517...
www.avocatnet.ro/articol_518...
Bună dimineața,
Am sunat la ANSPDCP și domnii de acolo mi-au spus că pic totuși sub incidenta GDPR și nu mai intra la interes domestic având în vedere că supraveghez spațiul public. Daca cineva face reclamație aparent pot fi amendat, conform domniilor lor.
Stau cu camera comandata...nu știu ce să fac :/
latka a scris:

Atit timp cit intelegeti sa folositi camera avind un interes legitim (masina avariata intentionat si anuntata politia) si o utilizare domestica, sunteti legal acoperit.
www.avocatnet.ro/articol_517...
www.avocatnet.ro/articol_518...

mark094, utilizator
Parcarea nu e inchiriata de dvs. ? Nu focalizati pe masina dvs. ? Reclamatie se poate face, niciodata nu puteti "decupa" din realitatea inconjuratoare un spatiu strict personal, problema de baza e ce faceti cu acele inregistrari. Daca ati citit articolele la care am pus link, aici e problema de baza GDPR, utilizarea datelor. Tot ANSPDCP a dat raspuns si acolo (in articol), conteaza utilizarea domestica a lor. Ca sa va amendeze, trebuie sa dovedeasca faptul ca nu aveti o utilizare "exclusiv personala sau domestica", asa scrie pe site-ul lor.
latka, moderator