Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Barbat 60 ani, am realizat stagiul de cotizare de 35 ani, am lucrat grupa a doua de munca 8 ani. Ma pot pensiona anticipat partial cu penalizare ? Si daca se poate acest lucru care ar fi penalizarea?
Pensionarea anticipată parțială se poate obține de către bărbați cu cel mult cinci ani înainte de vârsta standard de pensionare (65 de ani), dacă și numai dacă s-a cotizat la stat o perioadă între 35 și 43 de ani. Totuși, pensionarea de acest fel duce la o diminuare a pensiei până la momentul când se va transforma automat în pensie pentru limită de vârstă și va fi recalculată din oficiu.

Negoiu60 a scris:

Barbat 60 ani, am realizat stagiul de cotizare de 35 ani, am lucrat grupa a doua de munca 8 ani. Ma pot pensiona anticipat partial cu penalizare ? Si daca se poate acest lucru care ar fi penalizarea?

Pensionarea anticipată parțială se poate obține de către bărbați cu cel mult cinci ani înainte de vârsta standard de pensionare (65 de ani), dacă și numai dacă s-a cotizat la stat o perioadă între 35 și 43 de ani. Totuși, pensionarea de acest fel duce la o diminuare a pensiei până la momentul când se va transforma automat în pensie pentru limită de vârstă și va fi recalculată din oficiu.