Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art. 1119 cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art. 1119 cod civil

Buna ziua.
In speta, lucrurile stau cam asa, Tatal (divortat)- a decedat, si suntem 2 mostenitori, In ultimii ani de viata , tata a contruit o casa, si cum intelegerea a fost cu vanzatorul iti dau un lot de pamant iar pretul sa fie un apartament pe acest lot.
S-a ridicat constructia,vanzatorul a primit apartamentul si 1/2 din dependinte( pod si subsol). Problemele acum intervin, in sensul ca fratele meu impreuna cu coproprietarul(vanzatorul), l-au obligat pe tata sa semneze o hartie(olograf) precum
ii cedeaza 1/2 din subsol si el ramane cu podul in intregime. Au fost procese peste procese tata ca parat si coproprietarul si fratele meu ca reclamanti. Actele in forma autentica nu s-a putut face, si in final dupa ce tata a decedat a venit o hotarare
judecatoreasca in care se stipuleaza care sunt proprietatile, si ca acea hartie nu are valoare juritica fiind considerata ca drept de folosinta si nu de proprietate.
Acum cand se dezbate succesiunea in instanta, eu pe baza actelor am prezentat patrimoniul tatalui, iar fratele a omis sa specific ca in masa succesorala intra si 1/2 din subsol.
Avand in vedere ca pe rol a mai fost un proces inceput de pe vremea tatalui, eu fiind chemat ca mostenitor(parat), dupa deces, si ca acest proces sa perimat la cererea fratelui nu inainte de a da o declaratie in fata instantei, in care se
stipuleaza ca subsolul apartine coproprietarului ( prin acest dosar se dorea recunoasterea dreptului de proprietate a coproprietarului asupra intregului subosol)
In situatia de fata pot invoca articolul 1119 ?
Sau mai pe scurt.
In cazul cand unul din mostenitori instraineaza un bun care nu-I apartine, si la
succesiune "omite" sa specifice si acest aspect (instrainarea), eu pot sa invoc
art 1119. Detin o declaratie data de el in fata instantei cu prilejul unui alt proces.
Cu multumiri.