Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Poluare cu fum
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Poluare cu fum

Vin și eu cu o întrebare: cui aș putea să mă adresez în următoarea situație? Locuiesc intr-o locuința socială, fiind chiriașul primăriei din orașul respectiv. Noii vecini obișnuiesc sa facă focuri săptămânal, care tin câte o zi și o noapte, altădată și doua zile. Ard tot felul de plasticuri, haine, gunoaie ce emana in fum înecăcios și un miros insuportabil, toxic. Nu pot lăsa geamurile deschise și nici măcar nu pot ieși afara in curte, mirosul este foarte greu, ma ustura căile respiratorii și de multe ori îmi vine sa vomit de la acel fum. Eu am avut câteva discuții cu ei, dar nu vor sa înțeleagă. Situația chiar a devenit de nesuportat, focul fiind făcut in grădina lor aflată la 4-5 metri lângă casa. Cum trebuie procedat, ajutați-mă cu un răspuns, va rog! Mulțumesc frumos!
De preferat sa trimiteti vecinilor o notificare scrisa prin care sa le solicitati sa nu mai dea foc la diverse materiale. Notificarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Puteti sesiza primaria, Directia Judeteana de Sanatate Publica si Agentia teritoriala de mediu in scris, cu nr. de inregistrare/ data.