avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia comunitara

Pentru a iesi la pensie din Italia,cu ani lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:55, 8 August 2019
Intr-adevar, anii lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia.

Detalii
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/t6100/pensi...
Daca in timp ce lucrezi in Italia poti fi asigurat si in Romania?
Am lucrat in Italia 8 ani cu contract in regula in aceeasi perioada am avut un contract de asigurare sociala cu casa de pensii Iasi.Intrebarea mea este sumele platite in tara se considera pt drepturile de pensie la calcularea pensiei,avaind in vedere ca perioadele se suprapun.


Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, anii lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia.

Detalii
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/t6100/pensi...

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar pensie Davian Davian Buna ziua. Am lucrat in Romania 23 de ami(6 ani mi se adauga de la grupa) total 29 de ani plus 12 ani lucrati in Italia in regula.Mentionez ca am 46% ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, numele meu este dumitrescu viorica, din ramnicu vacea, ... vioricadumitrescu vioricadumitrescu Buna ziua, Numele meu este Dumitrescu Viorica, din Ramnicu Vacea, 64 ani si 4 luni, pensionara. As dori o informatie referitoare la pensia pentru anii ... (vezi toată discuția)
Cum devin asigurata sau coasigurata? Corina271 Corina271 Buna ziua! Sunt însărcinata si urmează sa nasc iar eu nu am lucrat și nici nu lucrez,am fost pana în prezent coasigurata pentru ca a lucrat sotul ... (vezi toată discuția)