Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia comunitara

Pentru a iesi la pensie din Italia,cu ani lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia?
Intr-adevar, anii lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia.

Detalii
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/t6100/pensi...
Daca in timp ce lucrezi in Italia poti fi asigurat si in Romania?
Am lucrat in Italia 8 ani cu contract in regula in aceeasi perioada am avut un contract de asigurare sociala cu casa de pensii Iasi.Intrebarea mea este sumele platite in tara se considera pt drepturile de pensie la calcularea pensiei,avaind in vedere ca perioadele se suprapun.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, anii lucrati in Romania se adauga la cei lucrati in Italia.

Detalii
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/t6100/pensi...

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...