avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota indiviza 5/8
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota indiviza 5/8

Buna ziua,
In urma decesului celui de al doilea parinte, a ramas ca mostenire si un teren. Acesta este citez: "cota indiviza de 5/8 din dreptul de proprietate asupra terenului arabil in suprafata totala de 58500 mp" . Imi revine dreptul la 1/4 din masa succesorala. Am vazut ca deja doi din cei patru mostenitori au vandut 1.4625 ha fiecare, din terenul acesta ca si dreptul lor. Ceea ce nu inteleg eu este suprafata ce imi revine mie (fiecaruia) caci dupa calculele mele 5/8 din 58500 mp inseamna 36562.5 mp iar acesta impartit la 4 inseamna 9140.625. Care este suprafata mostenita de fapt? 1.4625 ha sau 9140.625 mp? Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 8 August 2019
aurel40, utilizator
Cel mai recent răspuns: aurel40 , utilizator 10:14, 8 August 2019
Fiecare moștenitor are o cota de 1/4 din suprafața totală de 58.500 m.p.
Inteleg ca sunteti 4 copii.
In certificatul de mostenitor după primul părinte ati mostenit 3/16 din jumătate, adică 3/32.
In al doilea certificat de moștenitor ati mostenit 1/4 din 5/8. Adică 5/32.
3/32 + 5/32 = 8/32
Simplificat înseamnă 1/4 din întreaga suprafață.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren Justitiarul711 Justitiarul711 Suntem 4 frati.Am mostenit de la parinti 4 ha de teren arabil. In certificatul de mostenitor , notarul nu a facut referire la faptul ca fiecare primeste1 ha de ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil cu cota indiviza am un certificat de mostenitor ... Filia Filia Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de mostenitor unde suntem trecuti doi frati cu drept de proprietate, cota indiviza 11/16 din casa aflata pe ... (vezi toată discuția)
Care sunt cotele aferente unei succesiuni Duca22 Duca22 Buna ziua, Care sunt cotele aferente unei succesiuni pentru 2 frati in cazul in care exista doar : 1 Certificat mostenitor fratele 1 - din 1985 dupa tata ... (vezi toată discuția)