Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despăgubire nici 9.000 de euro la daună totală ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despăgubire nici 9.000 de euro la daună totală mașină hybrid de un an, cumpărată cu 29.521 de euro. Cum s-a depreciat așa mult?

Bună seara
In urma unui accident m am ales cu masina avariata eu fiind partea vatamata;După aproape 3 saptamani cei de la asigurări au venit si au constatat paguba, iar surpriza a venit azi când a venit hârtia cu suma despagubita-o valoare de piata de 84000 pentru o mașină hybrid ,an de fabricatie 2018,12000 km,din care se scade valoarea epavei 39000
Am cerut nota de fundamentare a calculului, de unde a reieșit acea valoare de piață, si nu am primit nici un răspuns
Ce pot sa fac?Valoarea pe care o voi primi e de aproape 9000 euro in conditiile in care acel autoturism valora anul trecut când l am cumpărat 29521 euro;Cum s a depreciat asa de mult?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,

Ar fi bine sa mergeti la un service sa va vedeti cat v-ar costa reparatia (indicat ar fi sa nu spuneti ca plata nu se face de asigurator).

Deasemeni puteti sa va interesati care ar fi valoarea de piata a unui auto similar (daca ati cumpara alt autovehicul/ marca/ model, cu aceleasi dotari, an fabricatie, km).

Abia apoi puteti sa aveti valori comparabile.
Bună seara
Tocmai asta e problema, asiguratorul da o valoare de piață care este subevaluata, pentru o mașină producție an 2018,nu stiu care piata a testat-o,iar service-ul da o valoare de reparație mai mare decât a costat mașina nouă!!!în condițiile în care motor ,cutie ,interior, spate si elemente vitrate sunt intacte.
Valoarea de piață a autoturismului se stabileste de către asigurator pornind de la valoarea de nou a autoturismului și folosind unprogram informatic pe care îl posedă societățile de asigurare.Pentru ca să se obțimă o valoare de nou cât mai mică asiguratorii nu încadrează la justa valoare a autoturismului, ci la una minimă. În afară de acest aspect la valoarea de nou a autoturismului trebuie ținut seama de echipamentele opționale montate pe autoturism de către producător la cererea cumpărătorului. de asemenea trebuie ținut seama de echipamentele montate de proprietar după achiziționarea autoturismului. Trebuie ținut seama și de eventuala înlocuire a unor agregate principale (motor, cutie de viteze etc)..
Ing. Ioan Ciobanu
Bună seara
Asta bănuiam că așa se procedează, se ia ca valoare varianta cea mai ieftina de echipare,care este cu 10000euro mai mică decat cea de top si atunci normal ca iese o valoare asa de mică
Nu au existat opționale,mașina fiind full option, varianta de top,iar cutia,motorul ,bateriile ,elementele vitrate,plus interior si spate sunt intacte
Problema este ca ei nu îmi demonstrează cum au ajuns la valoarea aceasta de piață,și nici nu vor să audă de așa ceva,deși în lege scrie clar ca sunt obligați
Se pare că suntem buni doar sa plătim asigurări,iar când se întâmplă ceva ,te alegi cu bani de o trotineta
Aaa si Devizul de reparație costă mai mult cu 1000 euro decât mașina nouă!!
Buna ziua,

Va rog sa ma contactati pentru a rezolva problema dvs. (0726744244)

AndreeeaV a scris:

Bună seara
In urma unui accident m am ales cu masina avariata eu fiind partea vatamata;După aproape 3 saptamani cei de la asigurări au venit si au constatat paguba, iar surpriza a venit azi când a venit hârtia cu suma despagubita-o valoare de piata de 84000 pentru o mașină hybrid ,an de fabricatie 2018,12000 km,din care se scade valoarea epavei 39000
Am cerut nota de fundamentare a calculului, de unde a reieșit acea valoare de piață, si nu am primit nici un răspuns
Ce pot sa fac?Valoarea pe care o voi primi e de aproape 9000 euro in conditiile in care acel autoturism valora anul trecut când l am cumpărat 29521 euro;Cum s a depreciat asa de mult?