Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul meu nu a făcut partaj după divorțul, în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul meu nu a făcut partaj după divorțul, în urmă cu 8 ani, de fosta soție. Își pierde dreptul de proprietate dacă nu locuiește în apartamentul proprietate comună?

Sotul meu are un apartament in comun cu fosta sotie. Sunt divortati de 8 ani, fara partaj. Sotia lui a ramas in apartament, sotul meu locuieste la mine. Plateste jumatate din impozit in fiecare an. Cam la doi ani merge si sta cateva zile acolo, distanta fiind prea mare. Citeam undeva ca, daca nu locuiest in locuinta, pierzi dreptul de proprietate? In C.I. are domiciliul acolo la apartament. La mine are doar flotant. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Dreptul de copropietate nu are cum sa il ia cineva. Daca divorteaza, ori fosta sotie ii da banii pe partea lui, ori vand si etc. Asta daca sunt trecuti amandoi pe acte si chiar daca nu, este bun comun.
Sunt divortati de 8 ani, dar nu au facut partajul. CVC este doar pe numele lui, dar apartamentul a fost cumparat im timpul casatoriei.
Ce ati citiți dvs se refera la dreptul de uzufruct viager, care se stinge prin nefolosirea bunului timp de 10 ani.
Soțul dvs este proprietar, nu uzufructuar.
De ce nu face partajul? Ce așteaptă?
Din lipsa de bani, pur si simplu.
Actiunea de partaj poate fi promovata oricand.

Este de dorit ca partajarea sa survina rapid, pentru a evita unele complicatii, care pot surveni.

Actiunea de partaj poate imbraca forma atribuirii , cu plata unei sulte.

Bunurile dobandite de la data incheierii casatoriei, sunt, in genere, comune.

Instanta de judecata determina, retinand criteriile generale de imparteala, cotele-parti din dreptul de proprietate.

In cazul sotilor, functioneaza o prezumtie de contributie egala la dobandirea bunurilor comune, insa aceasta prezumtie nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta prin orice proba contrara.

Consultati un avocat pentru a va edifica.

Succes.