Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile disciplinare

Buna ziua.
Doresc sa stiu care este ordinea crescatoare a sanctiunilor disciplinare, conf. codului muncii. Asta deoarece imediat dupa avertismentul scris urmeaza retrogradarea in functie pt. 60 zile, ceea ce este in echivalent valoric (la salariu si demnitate) , este mai dura ca pedeapsa cu diminuarea cu 5-10% a salariului pt 1 - 3 luni! Daca contest la tribunal, diminuarea cu 5-10% a salariului pt 1 - 3 luni nu este mai avantajoasa ca si retrogradarea in functie pt. 60 zile?
Multumesc!
Nu exista nicio ordine de aplicare a sanctiunilor disciplinare.

Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

Cea mai grava sanctiune disciplinara este desfacerea disciplinara a c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@ freeelis

Pentru un prejudiciu adus firmei de circa 250 lei, se poate aplica direct aceasta sanctiune disciplinara de desfacere a CIM?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, se poate aplica o astfel de sanctiune.
freeelis a scris:

Da, se poate aplica o astfel de sanctiune.

Multumesc foarte mult!

Un an nou cu multe realizari!
Buna ziua. Cum pot motiva in instanta ca nu exista nici o ordine crescatoare, unitatea sustinand ca retrogradarea este urmatoarea dupa avertisment!! Adica cum sa argumentez convingator? Multumesc anticipat!