Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu boala

Imi poate deconta un concediu de boala pe luna trecuta daca il trimit la sfarsitul acestei luni?
Multumesc!
Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

Norme de aplicare a OUG 158/2005
Art. 71
(1) În înțelesul prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, constituie refuzuri justificate la plata indemnizațiilor următoarele situații:
....
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
.....

In cazul in care concediile de boala se suprapun se achita ambele sau se plateste doar unul?
De exemplu am concediu de pe 06-27 august de la un medic si de la un alt medic pentru o alta problema de sanatate de pe 19 august - 15 septembrie, o saptamana se suprapune, inseamna ca ramane pierduta?

Cornel Vasile a scris:

Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.

Norme de aplicare a OUG 158/2005
Art. 71
(1) În înțelesul prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, constituie refuzuri justificate la plata indemnizațiilor următoarele situații:
....
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
.....

In situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizaţia se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizaţia se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilităţii acestuia şi data începerii valabilităţii celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica „Observaţii“ a certificatului de concediu medical „Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............“;

b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitatea primului certificat medical, indemnizaţia se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.
Pot avea in Romania pensie pe caz de boala iar in Marea Britanie sa lucrez norma intreaga? pentru ca nu vreau sa fac ilegalitati, ce lege permite acest lucru.
Multumesc!
Numai pensia de invaliditate de gradul III se poate cumula cu veniturile realizate în baza unui c.i.m. cu timp.partial de maxim 4 ore/zi.