Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu copilului la mama ,rămânând în continuare în casa în care am locuit împreună. Cum pot să o scot din casă , casa este a bunici mele maternă care este decedată .Multumesc anticipat
Dacă o "scoateți" din casă va pleca cu minorul!
Vă lasă sufletul să scoateți din casă un copil cu handicap grav?!
Sute de tați și-ar da viața să stea sub același acoperiș cu minorii de vreme ce de regulă domiciliul acestora se stabilește la mamă!
Puteți intenta o acțiune în instanță având ca obiect evacuarea fostei soții, cu notificarea prealabilă a acesteia, însă gândiți-vă bine înainte!

laviniamirela a scris:

Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu copilului la mama ,rămânând în continuare în casa în care am locuit împreună. Cum pot să o scot din casă , casa este a bunici mele maternă care este decedată .Multumesc anticipat

Buna ziua,
Proprietarul sa solicite evacuarea in instanta.
Vor trebui sa paraseasca si ea si copilul casa.
Oricum ar fi ea nu va pleca fara copil atata timp cat domicilul copilului este la mama.