avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu copilului la mama ,rămânând în continuare în casa în care am locuit împreună. Cum pot să o scot din casă , casa este a bunici mele maternă care este decedată .Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 16:51, 20 August 2019
Dacă o "scoateți" din casă va pleca cu minorul!
Vă lasă sufletul să scoateți din casă un copil cu handicap grav?!
Sute de tați și-ar da viața să stea sub același acoperiș cu minorii de vreme ce de regulă domiciliul acestora se stabilește la mamă!
Puteți intenta o acțiune în instanță având ca obiect evacuarea fostei soții, cu notificarea prealabilă a acesteia, însă gândiți-vă bine înainte!

laviniamirela a scris:

Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu copilului la mama ,rămânând în continuare în casa în care am locuit împreună. Cum pot să o scot din casă , casa este a bunici mele maternă care este decedată .Multumesc anticipat

Buna ziua,
Proprietarul sa solicite evacuarea in instanta.
Vor trebui sa paraseasca si ea si copilul casa.
Oricum ar fi ea nu va pleca fara copil atata timp cat domicilul copilului este la mama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil madalinmanea madalinmanea Buna ziua ! Va cer ajutorul pentru ca ma confrunt cu o situatie grava din punctul meu de vedere. Am avut o relatie de concubinaj cu o fata minora ... aceasta ... (vezi toată discuția)
Convenție divorț IoanaMary IoanaMary În urma divorțului de soțul meu care este și proprietarul casei în care locuiesc cu copilul nostru minor am semnat o convenție la notar pentru custodia ... (vezi toată discuția)
Evacuare sotie si copil rux123 rux123 Buna ziua tuturor, Am urmatoarea intrebare; in cazul unei familii in pragul divortului, dar care locuieste inca sub acelasi acoperis (proprietatea sotului ... (vezi toată discuția)