Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De ce camera notarilor cere bani pentru grila ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De ce camera notarilor cere bani pentru grila notariala daca grilele notariale sunt publicate pe site-ul UNNPR?

Pentru ca ar trebui ca un angajat al Camerei sa se opreasca din ceea ce are de facut ca sa caute pentru dvs o valoare dintr-o expertiza foarte stufoasa.
Studiati singur site-ul UNNPR si in acest fel, nu mai dati bani.
Nu se mai satura de bani, grilele sunt gratuite, obligatia notarilor e sa dea grila omului sa se uite pe ea, obligatia notarului e sa faca reducere de 20, 10 sau 5 procente la casele sau apartamentele vechi( cum scrie in grila) , nu am vazut niciun notar sa faca asta, nu se mai satura de bani . Cu chiu cu vai a fost de acord o notarita sa-mi faca o data o mica reducere de 10 % dupa ce i-am aratat insa ce scrie in grila ., insa masinile vechi au fost evaluate la
o suma foarte mare, ca ma pricep si eu la calculele din ORDINUL 46/C/2011 Asa ca mi-a scazut 10 % la case , desi trebuia sa scada 20 % , dar si-a scos parleala cu niste masini care nu fac nici 2000 lei , pe una a evaluat-o pe la 20000 lei si pe alta pe la 50000 lei, apoi m-a mintit ca masinile nici nu le-a pus in calcul, dar nici eu nu sunt prost, ca sunt foarte bun la calcule. Insa cand mama mea mi-a dat 1/4 din masina mostenita de tatal meu a evaluat masina la 1000 de lei, de 30 de ori mai mica valoarea decat la succesiune. Ca sa nu mai spun si alte nereguli, o moara care era in ruina mi-a evaluat-o la succesiune ca anexa, dar la partaj si la impozit ca trecusera peste 2 ani de cand a murise tatal meu ,mi-a evaluat-o ca spatiu comercial ( desi moara nu mai era in functiune era ruina) Tatal unui notar imi cerea 800 de lei sa-mi faca releveul si certificatul energetic la o casa in ruina, asa ca am refuzat, am fost la alt expert si a zis ca imi da un act ca nu necesita certificat energetic, si a zis ca sa-i dau cat vreau eu, si i-a dat mama ca fraiera 100 de lei. . Asa ca am invatat multe smecherii pe care le fac notarii si expertii care fac certificate enrgetice fara sa se deplaseze la fata locului, mai ales ca si eu am facut Dreptul, si am terminat facultatea printre primii, ba mai mult am absolvit unul din cele mai bune licee din Romania . Pai nu e vina mea ca o firma care a facut grila in 2013 nu a mentionat in grila 3 categorii de terenuri. Acum acea firma la cererea mea a dat raspuns camerei notarilor , si camera imi cere 200 de lei, practic pentru munca facuta de firma cu care se vede ca are Camera Notarilor contract. In 2014 nu mi-au cerut nimic, acum imi cer. Se prevaleaza si de dreptul de proprietate intelectuala, vai , vai, vai ! Dar atunci de ce le ofera gratis pe site-ul UNNPR ? Orice completare trebuie sa fie facuta gratis, si notarii sa arate grila oamenilor, de ce o tin ascunsa? Nu am vazut ninciun notar la care m-am dus sa imi arate grila, de fiecare data m0-am certat cu ei, si desi le-am dat foarte multi bani, nu vor sa dea o amarata de foaie de hartie gratis ! Dupa ce ca le-am dat destui bani la succesiune , la donatie, la partaj, la vanzare cumparare, dupa ce ca la casa veche nu mi-au facut reducere de 20 % cum scrie in grila, dupa ce ca am dat in total peste 24000 de lei, sa le mai dau inca 200 de lei. Si Camera Notarilor se mai lauda ca face donatii la copiii bolnavi de cancer, mie de ce nu imi face un cadou amarat de 200 de lei ? Ca si eu am dat la notari destui bani .Acum sa le dau bani si pe niste completari la o grila? Nu mai am nici eu bani, de unde sa am atatia bani, ca nu sunt fabrica de bani . Eu sunt prea corect, iar notarii inceacrca sa scoata bani din si niste grile care sunt gratuite pe site-ul UNNPR, si orice completare ar trebui sa fie publicata si sa fie gratuita. FERICIT E OMUL CARE NU ARE NEVOIE DE AVOCATI, JUDECATORI, NOTARI SI MEDICI ! ( MAI ALES DE MEDICI ) Si ce efort mare face acel notar, ca se uita pe o grila notariala? 200 de lei pe niste grile gratuie pe site-ul UNNPR ? Nu o sa le mai dau nimic, sa nu-mi mai dea nimic. M-am saturat de lacomia lor ! Nu toti oamenii sunt bogati sa le dea lor 200 de lei pe o amarata de foaie de hartie , care ar trebuie sa fie gratuita, Daca notarii m-au inselat pe mine care am ceva cunostiinte in domeniul dreptului, imi dau seama cum ii inseala pe altii care nu au, Din cauza unor notari escroci, vara tatalui meu de 80 de ani lipsita de discernamant a dat casa unui judecator escroc, si pe nepotii ei i-a lasat fara casa, obligatia acelui notar escroc era sa i se faca o expertiza medicala verisoarei tataluI meu, ca numai o femeie nebuna la cap isi poate lasa nepotii pe drumuri si sa dea casa la un necunoscut. Acel judecator escroc o tine pe ea si pe sotul ei numai in casa, sau in curte, le dadea numai carne sa manance, ca sa-i omoare mai repede. Am dat de alt notar escroc care incerca cu un alt om sa ma faca pe mine sa vand un teren care era trecut doar pe o anexa la primarie ca trebuie sa il primesc, dar nu am titlu de proprietate pe acel teren. asa ca stiu cat de sarlatani sunt unii notari,. Din pacate vara tatalui meu din cauza unui notar escroc a ramas fara casa. . Familia mea a fost o mare familie de juristi, unii juristi din familia mea au fost decorati cu Ordinul Carol I, numai ca acei juristi erau corecti, nu ca cei de acum .care au incercat sa ma insele de fiecare data .
RicaRamurica, utilizator

RicaRamurica a scris:

Nu se mai satura de bani, grilele sunt gratuite, obligatia notarilor e sa dea grila omului sa se uite pe ea, obligatia notarului e sa faca reducere de 20, 10 sau 5 procente la casele sau apartamentele vechi( cum scrie in grila) , nu am vazut niciun notar sa faca asta, nu se mai satura de bani . Cu chiu cu vai a fost de acord o notarita sa-mi faca o data o mica reducere de 10 % dupa ce i-am aratat insa ce scrie in grila ., insa masinile vechi au fost evaluate la
o suma foarte mare, ca ma pricep si eu la calculele din ORDINUL 46/C/2011 Asa ca mi-a scazut 10 % la case , desi trebuia sa scada 20 % , dar si-a scos parleala cu niste masini care nu fac nici 2000 lei , pe una a evaluat-o pe la 20000 lei si pe alta pe la 50000 lei, apoi m-a mintit ca masinile nici nu le-a pus in calcul, dar nici eu nu sunt prost, ca sunt foarte bun la calcule. Insa cand mama mea mi-a dat 1/4 din masina mostenita de tatal meu a evaluat masina la 1000 de lei, de 30 de ori mai mica valoarea decat la succesiune. Ca sa nu mai spun si alte nereguli, o moara care era in ruina mi-a evaluat-o la succesiune ca anexa, dar la partaj si la impozit ca trecusera peste 2 ani decand a murise tatal meu mi-a evaluat-o ca spatiu comercial . Asa ca am invatat multe smecherii pe care le fac notarii, mai ales ca si eu am facut Dreptul, si am terminat facultatea printre primii, ba mai mult am absolvit unul din cele mai bune licee din Romania . Pai nu e vina mea ca o firma care a facut grila in 2013 nu a mentionat in grila 3 categorii de terenuri. Acum acea firma la cererea mea a dat raspuns camerei notarilor , si camera imi cere 200 de lei, practic pentru munca facuta de firma cu care se vede ca are Camera Notarilor contract. In 2014 nu mi-au cerut nimic, acum imi cer. Se prevaleaza si de dreptul de proprietate intelectuala, vai , vai, vai ! Dar atunci de ce le ofera gratis pe site-ul UNNPR ? Orice completare trebuie sa fie facuta gratis, si notarii sa arate grila oamenilor, de ce o tin ascunsa? Nu am vazut ninciun notar la care m-am dus sa imi arate grila, de fiecare data m0-am certat cu ei, si desi le-am dat foarte multi bani, nu vor sa dea o amarata de foaie de hartie gratis ! Dupa ce ca le-am dat destui bani la succesiune , la donatie, la partaj, la vanzare cumparare, dupa ce ca la casa veche nu mi-au facut reducere de 20 % cum scrie in grila, dupa ce ca am dat in total peste 24000 de lei, sa le mai dau inca 200 de lei. Si Camera Notarilor se mai lauda ca face donatii la copiii bolnavi de cancer, mie de ce nu imi face un cadou amarat de 200 de lei ? Ca si eu am dat la notari destui bani .Acum sa le dau bani si pe niste completari la o grila? Nu mai am nici eu bani, de unde sa am atatia bani, ca nu sunt fabrica de bani . Eu sunt prea corect, iar notarii inceacrca sa scoata bani din si niste grile care sunt gratuite pe site-ul UNNPR, si orice completare ar trebui sa fie publicata si sa fie gratuita. FERICIT E OMUL CARE NU ARE NEVOIE DE AVOCATI, JUDECATORI, NOTARI SI MEDICI ! ( MAI ALES DE MEDICI ) Si ce efort mare face acel notar, ca se uita pe o grila notariala? 200 de lei pe niste grile gratuie pe site-ul UNNPR ? Nu o sa le mai dau nimic, sa nu-mi mai dea nimic. M-am saturat de lacomia lor ! Nu toti oamenii sunt bogati sa le dea lor 200 de lei pe o amarata de foaie de hartie , care ar trebuie sa fie gratuita, Daca notarii m-au inselat pe mine care am ceva cunostiinte in domeniul dreptului, imi dau seama cum ii inseala pe altii care nu au, Din cauza unor notari escroci, vara tatalui meu de 80 de ani lipsita de discernamant a dat casa unui judecator escroc, si pe nepotii ei i-a lasat fara casa, obligatia acelui notar escroc era sa i se faca o expertiza medicala verisoarei tataluI meu, ca numai o femeie nebuna la cap isi poate lasa nepotii pe drumuri si sa dea casa la un necunoscut. Acel judecator escroc o tine pe ea si pe sotul ei numai in casa, sau in curte, le dadea numai carne sa manance, ca sa-i omoare mai repede. Am dat de alt notar escroc care incerca cu un alt om sa ma faca pe mine sa vand un teren care era trecut doar pe o anexa la primarie ca trebuie sa il primesc, dar nu am titlu de proprietate pe acel teren. asa ca stiu cat de sarlatani sunt unii notari,. Din pacate vara tatalui meu din cauza unui notar escroc a ramas fara casa.

Notarii nu sunt obligați să nimic.
Legal, nu au obligațiile menționate de dvs.
Notarii desfășoară un serviciu cu publicul, nu voluntariat, serviciu care (surprinzător!) se plateste. Dvs cam căutați pomană și nu va mai saturati să vă plângeti in continuu ca dati bani. Nimeni nu e obligat să vă facă nimic pe 2 lei sau gratis, indiferent de natura problemelor dvs existentiale, familiale, istorice, comuniste sau personale.
Grilele notariale nu sunt publice. Sunt pentru uz profesional, pentru actele notariale. Ele exista pe un site, la nivel de transparență, iar dvs ati intrat in posesia "unei foi" pentru ca a fost notarul drăguț.
Nu ati dat nimic. Ati platit pentru un serviciu care v-a fost prestat, cum e si normal. Vi s-a dat bon/chitanța si ati obținut un act de proprietate.
Si eu vreau sa imi dea Țiriac un milion de euro, ca sunt amânată. E doar un milion...
Sunteti liber să contactați un expert propriu, să îl platiti și să vă facă expertize la ce doriti dvs.
Doriti un serviciu, îl platiti.
Vi se pare mult? Nu il solicitați. Stati asa si gata. E gratis.
raluk0207, utilizator
SUNT PUBLICE. SUNT PE SITE-UL UNNPR, DECI ORICINE LE POATE LUA DE ACOLO . [ link extern ] /
Am dat la notari peste 24000 lei, pe succesiuni, partaje, donatii, vanzari-cumparari, care pomana ? Nu mi-a dat notarul nicio foaie ! Trebuie sa dau bani ca sa-mi dea foaia, ci nu notarul, Camera Notarilor ! Ar trebui ca la oamenii care au fost victime ale regimului comunist si la urmasii lor sa se faca reduceri si unele servicii sa fie gratuite . Ca si asa notarii au destui bani !
RicaRamurica, utilizator