Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De ce camera notarilor cere bani pentru grila ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De ce camera notarilor cere bani pentru grila notariala daca grilele notariale sunt publicate pe site-ul UNNPR?

Si strămoșii mei au fost victimele turcilor, când au cotropit țara.
O sa ma duc la ANAF să cer o reducere la impozit. Poate li se face mila de mine.
Vada ca tineti partea notarilor ! Foarte bine ! Eu nu tin partea noatrilor, notarii pe ruda mea au lasat-o fara casa, asta si pentru ca ruda mea nu a avut minte ! Dar notarul nu trebuia sa profite de o prsoana batrana lipsita de discernamant !

RicaRamurica a scris:

Am dat la notari peste 24000 lei, pe succesiuni, partaje, donatii, vanzari-cumparari, care pomana ? Nu mi-a dat notarul nicio foaie ! Trebuie sa dau bani ca sa-mi dea foaia, ci nu notarul, Camera Notarilor ! Ar trebui ca la oamenii care au fost victime ale regimului comunist si la urmasii lor sa se faca reduceri si unele servicii sa fie gratuite . Ca si asa notarii au destui bani !

Păi pomană, ca cereți numai gratis și reduceri. Ca de ce e 10 lei si nu e 7 lei.
Ati platit pentru ce ati cerut. Nu v-a băgat nimeni mana in buzunar.
Mai incetati cu lamentările.
Ce si cât au notarii nu e problemă dvs. Repet, ati primit chitanța, pentru care notarul plătește impozit și dari la stat. Si miliardari daca ar fi, nu va sunt datori cu nimic dvs. Nici macar cu 1 leu.
Pareti un om plin de alte griji la care să vă gândiți.

RicaRamurica a scris:

Am dat la notari peste 24000 lei, pe succesiuni, partaje, donatii, vanzari-cumparari, care pomana ? Nu mi-a dat notarul nicio foaie ! Trebuie sa dau bani ca sa-mi dea foaia, ci nu notarul, Camera Notarilor ! Ar trebui ca la oamenii care au fost victime ale regimului comunist si la urmasii lor sa se faca reduceri si unele servicii sa fie gratuite . Ca si asa notarii au destui bani !

Păi pomană, ca cereți numai gratis și reduceri. Ca de ce e 10 lei si nu e 7 lei.
Ati platit pentru ce ati cerut. Nu v-a băgat nimeni mana in buzunar.
Mai incetati cu lamentările.
Ce si cât au notarii nu e problemă dvs. Repet, ati primit chitanța, pentru care notarul plătește impozit și dari la stat. Si miliardari daca ar fi, nu va sunt datori cu nimic dvs. Nici macar cu 1 leu.
Pareti un om plin de alte griji la care să vă gândiți.
Pai da, ANAF le cere bani la amarati, si eu am platit bani la ANAF, ca arendasul care lucreaza terenul meu nu platise toate darile acolo, asa ca am platit eu diferenta. ANAF a pus impozite pana si pe alocatia copiilor.