Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa renovata,lipsa dovezi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa renovata,lipsa dovezi

sora mea a modificat casa parintesaca,renovata de la fundatie, in 1969,cu banii ei,in casa au ramas o un frate si parintii,ea si-a pastrat o camera si o bucatarie si le-a folosit pina in prezent,fratele si parintii au decedat,intreb mai are cineva drept la casa respectiva?problema ca nu am acte doveditoare cu numele meu, doar familia cunostea acest lucru,toate actele ,autorizatie de lucrari,introducere curent,proiect tehnic,etc s-au facut pe numele tatalui .multumesc
nuu ,pe atunci 1961 nu se faceau acte se batea palma si gata,fratele caruia i s-a facut casa stia ca inseamna ca nu mai poate avea pretentii la restul mostenirii dar copii lui nu,mai vreau si din partea celorlalti 4frati multumesc
olga2011, utilizator
casa parinteasca ( valoarea ei) se imparte in 3, o parte o culeg copiii fratelui decedat.
multumesc ati inteles,e vb de doua case construite de bunicu nostru,una pentru un frate constr,din temelie si una cea parinteasca renovata de o sora,acum copii fratelui vreau parte si din casa parinteasca nu se multumesc cu casa constr. si teren dat de bunicu,.au si ei dreptul,e corect si moral?nu s-a facut succesiunea dupa bunicu,daca e asa treaba cerem si noi ceilalti parte din casa fratelui[si el decedat]multumesc
of.. pana acum nu aveati bunic in poveste, ci doar tata

casa si terenul au fost donate respectiv construita [casa] de tatal decedat inaintea lui

nu se multumesc cu casa constr. si teren dat de bunicu

Pe ce nume sunt terenurile si casa.. terenul de sub casa parinteasca si terenul de sub casa fratelui ?
Ce acte exista pt case ? pe ce nume sunt exact ?
pe numele bunicului[respt,tatal meu decedat] casa fratelui nu este intabulata dar probabil e trecuta pe numele lui. nu e complicat fratele vrea ambele case.asa vrea el /?
olga2011, utilizator