Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune intrebare simpla
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune intrebare simpla

Situatia este urmatoarea: Mama mea a murit inaintea bunicii, in total au fost 4 frati, noi suntem 2 mostenitori dupa mama. Intrebarea mea este mostinrea din partea bunicii se va imparti in patru parti egale sau in 5 ?
- toti ceilalti frati ai mamei traiesc
- nu exista testament sau altceva
Multumesc,
Se va imparti in 4. Si apoi, 1/4 din mostenirea bunicii tale, se va imparti la 2.
Asadar vei avea o cota de 1/8 din mostenirea bunicii!

Colega noastra are dreptate, deoarece tu si fratele (sora) veti veni la mostenirea bunicii prin reprezentare mamei, culegand din mostenire cota care ar fi cules-o mama ta daca ar fi fost in viata la data decesului bunicii vroaste.
O atentionare, care nu schimba cu nimic cotele precizate de ceilalti colegi. Nu ai spus nimic de bunicul. daca este decedat aveti de dezbatut 2 mosteniri. Si asta conteaza la taxele notariale pe care le veti avea de platit.
Ehhh... in cazul in care traieste inca bunicul, cotele vor fi altele, deoarece el ca sot supravietuitor care vine in concurs cu descendentii culege 1/4 din mostenire. In acest caz partea din mostenire se modifica, dar, in principiu, rationamentul e acelasi.
Asa cum s-a spus mai sus, tu si fratele/sora ta, veti culege doar partea care i se cuvenea mamei tale, pe care o veti imparti egal.
a_mira, utilizator
Sotul supravieţuitor, în concurs cu descendenţii, nu culege 3/4, ci 1/4 din masa succesorală...