Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... creanta neinscrisa la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

creanta neinscrisa la masa credala

Mai exista vreo modalitate de recuperare a unei creante neinscrisa la masa credala a debitoarei??? Mentionez ca este vorba de taxe si impozite datorate bugetului local pentru care nu s-a depus diligenta necesara inscrierii la masa credala. Multumesc frumos.
dacă debitoarea este în insolvența, înscrierea la masa credală era calea de urmat.
Daca procedura se desfasoara dupa Legea 85/2014, nu dupa Legea 85/2006 si primaria nu a fost notificata cu privire la deschiderea procedurii insolventei printr-un mijloc ce asigura confurmarea primirii (posta sau curier cu confirmare de primire, fax, email sau la registratura primariei), poate formula cerere de repunere in termen in temeiul art. 114 si solicita inscrierea in tabelul de creante cu creantele nascute pana la data deschiderii procedurii, inclusiv accesoriile.

Legea 85/2014 se aplica tuturor cererilor depuse dupa data de 28.06.2018. Pentru cele anterioare se aplica Legea 85/2007.

Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii sunt considerate creante curente si se platesc fara inscrierea in tabelul de creante, cu prioritate.

Creditorii bugetari sunt scutiti de taxa de timbru.

Sper sa va fie de folos informatiile.