Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O FACTURA INTOCMITA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O FACTURA INTOCMITA

O FACT>INTOCMITA DAR NESEMNATA SI NESTAMPILATA SE INREGISTREAZA LA CONTABILITATE?
Cel mai recent răspuns: Costinel Burca , Contabil 02:48, 28 Noiembrie 2009
Daca factura este intocmita de catre societatea dvs si a fost expediata prin posta cu confirmare de primire catre beneficiar , atunci se inregistreaza alaturi de recipisa de confirmare !
Daca dvs sunteti beneficiarul si factura nu este stampilata si semnata de catre furnizor atunci nu aveti cum s-o inregistrati fiind pasibil de amenda!B-)
totusi
codul fiscal art. 155 alin (6)Semnarea şi ştampilarea facturilor nu sunt obligatorii.
nu am vazut nicaieri specificat ca s-ar plati amenda!
gbsimion a scris:

O FACT>INTOCMITA DAR NESEMNATA SI NESTAMPILATA SE INREGISTREAZA LA CONTABILITATE?


Ati mai pus aceeasi intrebare si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Nu mai dublati mesajele; unul dintre ele va fi sters de moderatori.
Odata cu intrarea in Uniunea Europeana nu mai este obligatorie semnarea si stampilarea facturilor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi nestampilate pati2000 pati2000 Salutare sunt nou pe aici ;v-am citit si va spun si eu:am o inspectie fiscala si in prealabil am de punctat cu anumiti furnizori declaratia 394. La un ... (vezi toată discuția)
Achizitii de la persoane fizice mioara2012 mioara2012 Cum pot baga in contabilitatea unui SRL un laptop cumparat de la o persoana fizica care nu are posibilitatea sa imi dea FF si CH? Ce operatiuni se ... (vezi toată discuția)
Factura transmisa prin email office.carmen office.carmen Un partener de afaceri caruia pana de curand obisnuiam sa ii expediem facturile prin posta,pentru prestari de servicii,ne-a comunicat ca de acum inainte sa i ... (vezi toată discuția)