Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O FACTURA INTOCMITA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O FACTURA INTOCMITA

O FACT>INTOCMITA DAR NESEMNATA SI NESTAMPILATA SE INREGISTREAZA LA CONTABILITATE?
Daca factura este intocmita de catre societatea dvs si a fost expediata prin posta cu confirmare de primire catre beneficiar , atunci se inregistreaza alaturi de recipisa de confirmare !
Daca dvs sunteti beneficiarul si factura nu este stampilata si semnata de catre furnizor atunci nu aveti cum s-o inregistrati fiind pasibil de amenda!B-)
totusi
codul fiscal art. 155 alin (6)Semnarea şi ştampilarea facturilor nu sunt obligatorii.
nu am vazut nicaieri specificat ca s-ar plati amenda!
gbsimion a scris:

O FACT>INTOCMITA DAR NESEMNATA SI NESTAMPILATA SE INREGISTREAZA LA CONTABILITATE?

Ati mai pus aceeasi intrebare si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Nu mai dublati mesajele; unul dintre ele va fi sters de moderatori.
Odata cu intrarea in Uniunea Europeana nu mai este obligatorie semnarea si stampilarea facturilor .