avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inmatriculare autovehicul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inmatriculare autovehicul

Buna ziua,
Am mostenit un autovehicul de la tatal meu decedeat impreuna cu sora mea vitrega. Acum am vrea sa vindem acest autovehicul, dar cumnatul meu mi-a spus ca autovehicului nu poate fi inmatriculat decat pe o persoana si sa il cedez surorii mele pentru a-l putea inmatricula si ulterior vinde.
Eu inteleg ca prin " cedare" renunt la partea mea din acest bun si nu stiu cum sa procedez.

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Succesiune mariana.pirosca mariana.pirosca Buna ziua, Dupa decesul mamei am deschis un dosar de succesiune ,singurii mostenitori fiind eu si sora mea . Sora a decedat, succesiunea nefiind finalizata. ... (vezi toată discuția)
Mostenire iuliana74 iuliana74 Buna ziua , am urmatoarea situatie , mama mea a decedat in 2010, in urma ei am dezbatut succesiunea pentru 10 ha de teren agricol, tata a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la mostenire adriri adriri Buna ziua, as dori sa sa stiu daca o persoana semneaza la notar un act prin care renunta la mostenire (mama e decedata, doar tatal persoanei mai este in ... (vezi toată discuția)