Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore sambata-duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore sambata-duminica

Managerul spitalului vrea sa ne plateasca doar 15% sambetele si duminicile, sa renuntam la tichetele de vacanta deoarece nu s-a efectuat corespunzator un buget al spitalului. Ii legal ceea ce vrea sa faca? Personalul din spital nu ii de acord, dar conducerea ne-a informat ca de luna viitoare, vom avea bani mai putini pe card. Chiar poate sa faca asa ceva, fara nici macar o semnatura sau acord de al nostru?
15% ce inseamna ?

Potrivit Legii165/2018, biletele de valoare se acordă în limitele sumelor prevăzute cu această destinație în bugetul de stat sau, după caz, în bugetele locale, pentru unitățile din domeniul bugetar, și în limitele sumelor prevăzute cu această destinație în bugetul de venituri și cheltuieli aprobat, pentru celelalte categorii de angajatori.

In sensul legii, biletele de valoare care pot fi acordate sunt: tichete de masă, tichete cadou, tichete de creșă, tichete culturale și vouchere de vacanță.