Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retragere bani pilonul 2 de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retragere bani pilonul 2 de pensie

Buna ziua! Se pot retrage banii din pilonul 2 de pensii? Am fost azi la banca BCR si mi sa spus ca nu pot retrage pentru ca este obligatoriu si doar cei din pilonul 3 pot renunta la el. Pe net am citit ca incepand din 2019 poti renunta la pilonul 2
Puteti sa renuntati la pilonul 2 si toata contributia retinuta se duce la pilonul 1.
Contributia platita pana in acest moment la pilonul 2 o puteti retragere la momentul indeplinirii conditiilor legale pentru pensie privata.
Va multumesc pentru raspuns