avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Întregimea familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Întregimea familiei

Buna ziua!
Ce pot face ca băiatului meu minor sa ii fac pasaport si sa mergem in Germania.
Mentionez ca sunt căsătorită și soțul meu are dubla cetățenie...romana si germană...lucreaza in germania...locuinta e închiriată prin firma....in sentința mea de divort scrie ca e custodie comună, copilul are domiciliul la mama, tatăl se va deplasa la domiciliul meu.
Soțul lucrând în germania vrem si noi sa plecam dar fostul soț nu vrea sa isi dea acordul pentru pasaport si nici ptr călătorie.
Ce pot face pentru întregimea familiei? Cum fac sa obtin aceste documente?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:08, 4 Septembrie 2019
va trebui sa va adresati instantei sa cereti schimbarea locuintei copilului in Germania cu dvs Aveti nevoie de avocat.
Adresați-vă instanție solicitând, motivat, restabilirea domiciliului minorului în Germania!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

la granita zeno19 zeno19 Am o prietena care lucreaza in Germania si ma rugat sa-i aduc si pe baiatul ei in vizita pentru citeva zile cind o sa merg eu. Care sunt acte de care am nevoie ... (vezi toată discuția)
Divort din strainatate. custodie cristina2710 cristina2710 Buna ziua. Sunt casatorita (in Romania) de aproape 3 ani de zile si locuiesc in Germania cu sotul si baiatul de 2 ani si jumatate (nascut in Germania). Din ... (vezi toată discuția)
Copil inscris in pasaportul mamei crioxxx crioxxx Buna ziua, As dori sa va intreb urmatorul lucru: Sunt cetatean moldovean, rezident in Romania, casatorita cu cetatean roman, si am dori sa plecam in afara, in ... (vezi toată discuția)