Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou

Doresc sa distribui la salariatii firmei tichete cadou de sarbatori dar vreau sa utilizez varianta cheltuielile de reclama si publicitate,
Pentru cheltuieli sociale am depasit fontul de salarii de 2% si doresc sa-mi spuneti ce alternative am.
Va multumesc
pentru fiecare salariat
este specificat in codul fiscal, de citit cu atentie
Feni, utilizator
Azi am sunat la Administratia financiara la asistenta si am intrebat daca suma de 150 lei se poate acorda si salariatiilor fara copii , au spus ca se voate acorda deoarece sin 2008 s-a modificat legea cu cadourile de sarbatori si po primi chiar si salariatii fara copii.
Mai mult am luat legatura cu un inspector fiscal _ si chiar a spus ca 150 lei este pentru fiecare copil al salariatului.
Dupa cum vedeti parerile sunt impartite
Sincer nu stiu ce sa mai cred in CF art 55 alin 4 scrie ceva iar la art 21 alin 3 lit c , altceva.
art 55 alin 4 trateaza tichetele cadou din punctul de vedere al impozitului pe salarii , respectiv pentru salariati iar art 21 din punctul de vedere al cheltuelii deductibile limitat pentru societate; art 55 e la tiltlul III impozit pe venit , iar art 21 la titlul II impozit pe profit .

E firesc sa fie asa, pentru ca in sensul impozitului pe salariu avem un beneficiu , o facilitate pentru salariati , iar in sensul impozitului pe profit , o facilitate pentru firma care le acorda ( facilitate in limita deductibiliatii, desigur )
:)