Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate dovedi refuzul nejustificat al unuia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate dovedi refuzul nejustificat al unuia dintre promitenti?

Buna ziua,
Voi descrie situatia:
Am incheiat un antecontract de vanzare pentru un imobil si am achitat suma specificata, in calitate de cumparatori. Mentionez ca s-a cerut neinscrierea in cartea funciara expres de catre vanzator.

In cazul in care vanzatorii trag de timp pana la expirarea timpului prevazut in contract, cum se poate dovedi refuzul nejustificat al vanzatorului de a se prezenta la notar si de a indeplini obligatia de vanzare?

Ma intereseaza spre a putea recupera banii de avans.

Va multumesc mult!
Sorin1986, utilizator
Trebuie notificat sa se prezinte la notar pentru incheierea actului, neprezentarea se va consemna intr-un proces verbal de catre notar.