Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Racordare societate comerciala la reteaua electrica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Racordare societate comerciala la reteaua electrica

Exista un temei legal prin care furnizorul de electricitate,poate fi obligat sa racordeze sediul unei SC.si a unui punct de lucru,chiar daca acest lucru necesita o extindere a retelei electrice?
Pentru racord la reteaua electrica aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. Pe proiect trebuie sa se obtina avizul firmei de distributie curent electric. In aviz se vor mentiona conditiile in care este posibila racordarea. Cel mai probabil se va mentiona ca se poate face pe cheltuiala dvs. in conditiile in care firma de distributie energie electrica nu are in plan extinderea retelei in zona respectiva in perioada imediat urmatoare.
Intrebarea mea era daca furnizorul de energie electrica are un termen legal pentru a bransa o societate comerciala la utilitati.Si daca "da"care ar fi raspunderea civila,in cazul in care s-ar depasi termenul de bransare.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru racord la reteaua electrica aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. Pe proiect trebuie sa se obtina avizul firmei de distributie curent electric. In aviz se vor mentiona conditiile in care este posibila racordarea. Cel mai probabil se va mentiona ca se poate face pe cheltuiala dvs. in conditiile in care firma de distributie energie electrica nu are in plan extinderea retelei in zona respectiva in perioada imediat urmatoare.

Temeiul legal este planul de cheltuieli al firmei de distributie curent electric pentru extinderea retelei electrice in zona respectiva.
Recititi intrebare pe care ati pus-o. Nu vorbiti de termen depasit pentru bransare ci de extindere retea. Cand vorbim de un termen de extindere acesta trebuie asumat de catre firma.