Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate nejustificate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate nejustificate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei spete:
- salariatul absenteaza nemotivat - 6 zile lucratoare, spunind ca este internat. A anuntat ca nu are medical si ca isi da demisia fara a mai dori sa-si efectueze preavizul.
A beneficiat de intreg concediul de odihna care i se cuvine pe anul in curs.
Intrucit nu se pot justifca absentele, in Regulamentul intern este prevazut faptul ca dupa 3 absente nemotivate se suspenda contractul de munca, este corect ca in baza referatului sefului sa se intocmeasca decizia de suspendare a contractului de munca, sa se inregistreze in Revisal (data de la care absenteaza), sa se convoace comisia de disciplina, iar contractul de munca sa se inchida disciplinar (art.61 (a).
Cum pot recupera prejuduciul, diferenta de bani platiti, pentru zilele necuvenite in acest caz. Va multumesc!
Este corect ca in baza referatului sefului sa i se intocmeasca decizia de suspendare a contractului de munca, sa se inregistreze in Revisal (data de la care absenteaza), sa se convoace comisia de disciplina, iar contractul de munca sa se desfaca disciplinar (art.61 lit.a C.mun.).

Prejudiciul produs de salariaţi se poate recupera:
- pe cale amiabilă
sau
-prin acţionarea în instanţă
Va multumesc pentru raspuns! Deci, sa inteleg ca nu as incalca termenul de transmitere in Revisal a absentelor nemotivate, intrucit abia azi am luat la cunostinta faptul ca nu va prezenta concediu medical. Multumesc!
Transmiterea in registru se face in termen de 3 zile lucratoare de la data suspendarii.