Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Venituri scutite de impozitul pe profit intr-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Venituri scutite de impozitul pe profit intr-o asociatie

Buna ziua,
In cadrul unei asociatii de dans sportiv ,cotizatiile lunare ale copiilor care participa la cursurile de dans pot fi incadrate ca venituri din cotizatiile membrilor simpatizanti, scutite de plata impozitului pe profit?
Precizez ca in statutul asociatiei se prevede "Stabilirea unor cursuri de instruire pentru dans sportiv,etc.
Taxele sunt datorate si platite de catre fiecare membru al asociatiei.
Membrii asociatiei pot fi sportivi, specialisti si sustinatori ai dansului sportiv"
Va multumesc!
Una e cotizatia de membru care e adevarat ca e scutita de la impozitare si alta e taxa de participare a diferitelor persoane sau chiar abonament, ca le spuneti membrii simparizanti sau voluntari, la cursurile de dans care se incadreaza ca venituri din activitati economice.
Membrii asociatiei sunt cei cu anumite obligatii si drepturi clar trecute in statut si altii sunt membrii simparizanti sau voluntari.
Daca vreti sa-i faceti si pe cestia din urma membrii, trebuie sa-i convocati la adunarea generala, asociatia sa aiba cenzor pentru ca depasiti 15 membrii.
george-neagu, moderator
cotizatiile nu sunt venituri din activitati economice si nu se pune problema de impozitare, Dar sunt prin definitie datorate de MEMBRII asociatiei, membrii sunt aia cu drept de vot in AG. CIne nu are drept de vot in AG nu vad cum ar putea plati "cotizatie". In schimbul cotizatiei toti membrii pot beneficia de niste facilitati inclusiv participare la ceva actiuni organizate de asociatie. Dar cotizatia o datorezi pentru ca esti membru, nu pentru ca beneficiezi de anumite facilitati, si trebuie platita cat esti membru. Un simpatizant sau sportiv sau specialist nemembru nu poate plati "cotizatie" si a nu se confunda cotizatiile cu tarife platite pentru a beneficia de anumite servicii specifice