Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cas si cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cas si cass

Buna ziua. In perioada 23 septembrie - 27 octombrie 2019, nu voi mai fi angajata cu contract de munca. Cum pot proceda pentru a nu avea intrerupere la contributiile pentru pensie si sanatate?
Precizez ca am o garsoniera inchiriata pe perioada 01.08.2019-31.07.2020 si am depus declaratia unica unde am declarat venitul si impozitul pe care estimez ca il voi obitine. Nu am declarat cass pentru ca nu era cazul.
Pot sa declar cas si cass pentru perioada septembrie-octombrie 2019 in declaratia unica, si sa depun o declaratie rectificativa?
Doar pentru la pensie, mergeti urgent direct la casa de pensii de care apartineti cu domiciliul din buletin.
Un fost salariat este asigurat la sanatate inca 3 luni. Deci, nu este nevoie sa faceti nimic.

In ce priveste pensia, o luna lipsa nu e o tragedie si nu se justifica plata contibutiei de minim 520 lei/luna. Dumneavoastra faceti cum credeti.