Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii intreprindere individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii intreprindere individuala

Am o II si am fost angajat pana in acest moment cu 8 ore la o societate.La II nu am depasit plafonul pentru care se aplica contributia sanatate si CASS.De luna urmatoare daca nu mai am angajare in alta parte vreau sa platesc aceste contributii, cum procedez?
Completati in declaratia unica care se depune acum pentru inchiderea anului 2019 si estimatul lui 2020 , la partea de estimat pentru 2020 ca doriti sa optati sa platiti contributie la sanatate pentru sase uni si sa fiti asigurata pentru restul anului 2020. Daca deja ati depus declaratia unica, depuneti una rectificativa in care pe langa ce ati completat initial, adaugati si acest aspect la cass. Plata o puteti face pana la finalul anului dar deveniti persoana asigurata la sanatate de la data depunerii declaratiei.
Pentru a va asigura si la pensie trebuie sa mergeti (urgent pentru a va asigura de la 1 iulie) direct la casa de pensii si sa incheiati contract de asigurare cu ei, prin care sa platiti lunar la caseria lor (pana pe 25 a lunii urmatoare pentru luna precedenta) contributia la pensie de 558 lei.
george-neagu, moderator