Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecerea de la facturier hartie la facturier in word
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecerea de la facturier hartie la facturier in word

Buna ziua,
Sunt traducator PFA in sistem real.
Am avut până acum facturier de hârtie și vreau să încep să fac facturile în Word și am câteva întrebări:
1. Dacă factura in format Word sau PDF conține toate datele obligatorii din codul fiscal (exista modele online) presupun că e în regulă și legal emisă, nu mai trebuie sa cumpăr de la librărie în format tipizat sau să achiziționez vreun soft special.
2. Dacă la ultima factură am avut seria XX nr 100, la prima factură în Word pot păstra aceeași serie iar numărul să fie 101? Sau e mai bine să schimb și să pun seria A nr.001 de exemplu?
3. Dacă vreau sa trimit factura doar online trebuie să anunț Ministerul de Finanțe și ANCOM? Parcă așa scria în lege...

Vă mulțumesc.
george-neagu, moderator
Poti continua mai departe cu seria si 101 , dar sa faci o decizie prin care sa hotărât nr si seria pentru facturile online, nu trebuie declarat la finante.