Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce vîrsta pot ieși la pensie mai devreme fără ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce vîrsta pot ieși la pensie mai devreme fără sa fiu penalizate?

Sunt născută 1967 am 52 d2 ani 36 de munca dintre care 10 ani de grupa două! Ca sa pot ieși mai devreme fără penalizare! La ce vîrstă
conform legii pensiei, daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani puteti iesi, dar veti fi penalizata.
Acum aveti anii de munca insa nu si varsta.
O varianta ar fi poate pensia de handicap/ invaliditate/ scaderea sumei pentru pensionare, intrucat nu aveti pragul minim de varsta.
Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.
Pensionarea anticipata după ianuarie 2025 este cu penalizare?

Cornel Vasile a scris:

Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.

Pensionarea anticipata după ianuarie 2025 este cu penalizare?

Cornel Vasile a scris:

Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025 este cu penalizare.