avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce vîrsta pot ieși la pensie mai devreme fără ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce vîrsta pot ieși la pensie mai devreme fără sa fiu penalizate?

Sunt născută 1967 am 52 d2 ani 36 de munca dintre care 10 ani de grupa două! Ca sa pot ieși mai devreme fără penalizare! La ce vîrstă
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:00, 15 Iunie 2021
conform legii pensiei, daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani puteti iesi, dar veti fi penalizata.
Acum aveti anii de munca insa nu si varsta.
O varianta ar fi poate pensia de handicap/ invaliditate/ scaderea sumei pentru pensionare, intrucat nu aveti pragul minim de varsta.
Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.
Pensionarea anticipata după ianuarie 2025 este cu penalizare?

Cornel Vasile a scris:

Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.


Pensionarea anticipata după ianuarie 2025 este cu penalizare?

Cornel Vasile a scris:

Limita de varsta dupa ianuarie 2030

Limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 61 ani (Ianuarie 2028)

Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata dupa Ianuarie 2025.


Pensionare anticipata partiala dupa Ianuarie 2025 este cu penalizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua la 27 de ani vechime, vârsta de 55 de ani as putea ... Vdorina67@yahoo.com Vdorina67@yahoo.com Bună ziua la27 de ani vechime ,vîrsta de 55de ani as putea sa ies anticipat la pensie ,născută in 1967 24 iulie, va mulțumesc frumos. (vezi toată discuția)
Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , ... Mariana.marinescu0 Mariana.marinescu0 Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , am lucrat un an jumate în Anglia cu contract de munca , la serv ,am avut fără plata în ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)