Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua la 27 de ani vechime, vârsta de 55 de ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua la 27 de ani vechime, vârsta de 55 de ani as putea ...

Bună ziua la27 de ani vechime ,vîrsta de 55de ani as putea sa ies anticipat la pensie ,născută in 1967 24 iulie, va mulțumesc frumos.
pensionare anticipata = la varsta de 57 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani si 9 luni ( dupa martie 2022)

In speta, nu puteti iesi anticipat.
Nu cred este o greșeală după cum am înțeles in seamănă ca ies la anticipat la 70de ani?Vă mulțumesc frumos.
Dacă vreți să verificați, pe site-ul CNPP există un calculator al vârstei de pensionare. Intrați, scrieți vârsta și veți avea toate informațiile.
Nu puteți solicita pensionarea anticipată DECÂT dacă aveți stagiul de cotizare pentru pensionare anticipată complet, dar dvs. nu aveți complet nici măcar stagiul de cotizare cerut pentru pensia la limita de varstă. Femeile ies la pensie pentru limită de vârstă în funcție de anul nașterii. Vă puteți pensiona anticipat în iulie 2025, DACĂ aveți cel puțin 43 de ani stagiu de cotizare, vă puteți inscrie la pensie anticipată parțială tot în iulie 2025 cu condiția să aveți intre 35 - 43 ani stagiu de cotizare, cu o penalizare de până în 30%. Deci, NU vă puteți inscrie la pensionare anticipată în iulie 2025, deoarece până atunci nu aveți cum să faceți stagiul minim cerut pentru pensia anticipată, de 35 de ani, dacă acum aveți doar 27 de ani vechime. Pentru pensia la limită de vârstă vă puteți pensiona în iulie 2030 cu stagiul minim de cotizare, de 15 ani, condiție pe care o aveți deja îndeplinită.
Cami2014, utilizator
Vă mulțumesc frumos.

Cami2014 a scris:

Dacă vreți să verificați, pe site-ul CNPP există un calculator al vârstei de pensionare. Intrați, scrieți vârsta și veți avea toate informațiile.
Nu puteți solicita pensionarea anticipată DECÂT dacă aveți stagiul de cotizare pentru pensionare anticipată complet, dar dvs. nu aveți complet nici măcar stagiul de cotizare cerut pentru pensia la limita de varstă. Femeile ies la pensie pentru limită de vârstă în funcție de anul nașterii. Vă puteți pensiona anticipat în iulie 2025, DACĂ aveți cel puțin 43 de ani stagiu de cotizare, vă puteți inscrie la pensie anticipată parțială tot în iulie 2025 cu condiția să aveți intre 35 - 43 ani stagiu de cotizare, cu o penalizare de până în 30%. Deci, NU vă puteți inscrie la pensionare anticipată în iulie 2025, deoarece până atunci nu aveți cum să faceți stagiul minim cerut pentru pensia anticipată, de 35 de ani, dacă acum aveți doar 27 de ani vechime. Pentru pensia la limită de vârstă vă puteți pensiona în iulie 2030 cu stagiul minim de cotizare, de 15 ani, condiție pe care o aveți deja îndeplinită.